Bank Komórek Krwiotwórczych (BKK) Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych zlokalizowany jest w bloku C, niski parter Szpitala CSK. BKK podlega nadzorowi i kontroli Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek.
Na terenie BKK znajduje się Pracownia Aferezy, która formalnie wchodzi w skład Ośrodka Pobierającego Kliniki.
BKK składa się z części bankowej (A) i diagnostycznej (B).
1. Bankowanie
BKK prowadzi działalność na rzecz Oddziału Klinicznego Hematologii i Oddziału Transplantacji Szpiku i Terapii Komórkowych Centralnego Szpitala Klinicznego oraz Oddziału Klinicznego Hematologii i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w zakresie szeroko rozumianego bankowania komórek – przetwarzania, przechowywania, kontroli jakości i dystrybucji:
- własnych komórek krwiotwórczych ze szpiku pozyskanych drogą aferezy z krwi obwodowej chorych dorosłych oraz dzieci zakwalifikowanych do zabiegów przeszczepienia autologicznego– zabiegi te wykonywane są w Oddziale Transplantacji Szpiku i Terapii Komórkowych, Oddziale Klinicznym Hematologii CSK oraz w Oddziale Klinicznym Hematologii i Pediatrii DSK;
- komórek krwiotwórczych ze szpiku i komórek krwiotwórczych pozyskiwanych metodą aferezy oraz limfocytów z krwi obwodowej od dawców spokrewnionych i niespokrewnionych do przeszczepień alogenicznych– zabiegi te wykonywane są w Oddziale Transplantacji Szpiku i Terapii Komórkowych, Oddziale Klinicznym Hematologii CSK oraz w ośrodkach transplantacyjnych innych niż w/w Oddział;
- komórek krwiotwórczych ze szpiku i komórek krwiotwórczych pozyskiwanych metodą aferezy oraz limfocytów z krwi obwodowej w ośrodkach pobierających materiał przeszczepowy w kraju oraz poza Polską, który transportowany jest z tych ośrodków do dla chorych leczonych w w/w Oddziale;
- przygotowywania preparatów komórkowych do fotoimmunoterapii (leczenie ostrej i przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi), preparatów immunoselekcji pozytywnej i negatywnej komórek; w przyszłości – przygotowania preparatów do immunoterapii komórkami CAR T.
BKK wyposażony jest w wymagane urządzenia do przetwarzania komórek krwiotwórczych/limfocytów i innych preparatów komórkowych w systemie zamkniętym (komora laminarna, zgrzewarka do jałowego łączenia drenów, wirówka, lodówki) ich przechowywania w kriostatach oraz wykonywania badań z zakresu kontroli jakości (badania cytometryczne i morfologii) wytworzonych przeszczepów/preparatów komórkowych. Preparaty do fotoimmunoterapii wykonywane są z wykorzystaniem urządzenia UVA PIT System, a do immunoselekcji komórek z wykorzystaniem urządzenia CliniMacs. Powyższe czynności wykonywane są w Pracowni Preparatyki oraz Pracowni Krioprezerwacji.
W Pracowni Aferez wykonywane są zabiegi pobrań z krwi obwodowej (afereza): komórek krwiotwórczych i limfocytów przeznaczonych do przeszczepień auto/alogenicznych, a także zabiegi plazmaferezy leczniczej. Ww. zabiegi wykonywane są przy użyciu 4 separatorów komórkowych SPECTRA Optia.
W ramach współpracy z Ośrodkami Dawców Szpiku (Fundacja DKMS, RCKiK Białystok) dokonywane są w BKiKP pobrania oraz kontrola jakości i dystrybucja preparatów komórkowych dawców allogenicznych niespokrewnionych dla biorców w Polsce i poza jej granicami. Rocznie dystrybuowanych przez BKKiKP jest ok. 350 preparatów komórkowych.
BKK posiada pozwolenie Ministra Zdrowia na ww. realizowane czynności (link www. kcbtik.pl)
BKK umieszczony jest na liście Europejskiego Kompendium Banków Tkanek i Komórek (EU Coding Platform (zakładka EU TE list) pod numerem PL 001269
BKK znajduje się w ewidencji laboratoriów prowadzonej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych pod numerem identyfikacyjnym 2633
2. Diagnostyka
Pracownia Cytometrii Przepływowej – wykonywanie badań immunofenotypu komórek u chorych z chorobami układu krwiotwórczego oraz chłonnego, kontroli jakości przeszczepów, preparatów komórkowych z uwzględnieniem wytycznych krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych i grup roboczych oraz Światowej Organizacji Zdrowia.
Pracownia Cytomorfologii – wykonywanie badań mikroskopowej oceny cytologicznej szpiku i krwi obwodowej u chorych z chorobami układu krwiotwórczego oraz chłonnego; kontrola morfologii szpiku chorych z PBSZ leczonych blokerami kinazy tyrozynowej.
Pracownia Morfologii – wykonywanie morfologii i rozmazów krwi chorych z chorobami układu krwiotwórczego oraz chłonnego, morfologii krwi zdrowych dawców allogenicznych, morfologii preparatów komórkowych i przeszczepów krwiotwórczych, oznaczanie protoporfiryny cynkowej (ZPP) w krwi obwodowej, oznaczanie poziomu erytropoetyny w niedokrwistościach
Pracownia Hodowli Komórek – badanie spontanicznego wzrostu komórek linii eytroidalnej, granulocytowej i magakariocytowej (hodowle CFU-E, CFU-G, CGU-Meg) np. u chorych z czerwienicą prawdziwą, z zaburzeniami mieloproliferacji.