Przeszczepienie płuc jest jednym z najtrudniejszych zabiegów w transplantologii. 11 lipca br. w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM specjaliści przeprowadzili ten zabieg u pacjenta, który przeszedł ciężką infekcje COVID-19, w wyniku której rozwinęła się niewydolność płuc wywołana zwłóknieniem. Nie pomogło leczenie farmakologiczne i konieczne było zastosowanie stałej tlenoterapii domowej.  A ostatecznie jedynym ratunkiem okazało się  przeszczepienie płuc.  Podczas konferencji prasowej dedykowanej temu wydarzeniu eksperci opowiedzieli o szczegółach zabiegu i promowali ideę transplantacji.

UCK WUM to obecnie największy ośrodek transplantacyjny w Polsce. Wykonywane są tu transplantacje wątroby, trzustki, nerek, szpiku, serca, w tym serca u dzieci, oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W 2023 r. co drugie przeszczepienie wątroby w Polsce miało miejsce w UCK WUM, tu dokonano 42% wszystkich przeszczepień trzustki. UCK WUM wykonało też 30% transplantacji nerek od żywego dawcy. Od ubiegłego roku przeszczepiono w centrum 12 serc, po uzyskanej w lipcu 2022 r. od resortu zdrowia akredytacji na wykonywanie takich zabiegów. Dzięki rozpoczęciu programu przeszczepiania płuc UCK WUM dołączył do grona sześciu ośrodków wykonujących te procedury w Polsce. Dla naszego centrum to kolejny krok w rozwoju strategii tworzenia silnego ośrodka transplantacyjnego. Nasi lekarze mają nadzieję, że będziemy w stanie zapewnić opiekę dla dużej liczby pacjentów z centralnej i wschodniej części kraju.

O szczegółach zabiegu i programie przeszczepiania płuc w UCK WUM więcej: https://www.wum.edu.pl/wystartowal-program-transplantacji-pluc-w-uniwersyteckim-centrum-klinicznym-wum