DOM FUNDACJI RONALDA McDONALDA

Drugi polski Dom Ronalda McDonalda – przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM

W bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala, przy ul. Trojdena 2B, znajduje się drugi polski Dom Ronalda McDonalda. To miejsce, które dla kogoś, kto widzi je pierwszy raz, wydaje się hotelem, ale dla rodziców hospitalizowanych dzieci, ten zbudowany, prowadzony i finansowany przez Fundację Ronalda McDonalda Dom jest ich domem na czas pobytu z dzieckiem w szpitalu. Pomoc Domu jest bezpłatna. Dom pomaga od czerwca 2021 roku.

Wszędzie na świecie Domy powstają z myślą o rodzinach najdłużej chorujących dzieci, pochodzących z najodleglejszych od szpitala miejsc. Codzienna obecność mamy i taty pomaga najmłodszym przetrwać trudny czas, zmniejsza lęk. Bliskość rodziny wpływa korzystnie na cały proces leczenia dziecka, a domowe warunki dają niezbędne w czasie choroby poczucie bezpieczeństwa i siły dorosłym.

Dom to 25 pokoi 2, 3 lub 4-osobowych. Każdy pokój zapewnia rodzinom osobistą przestrzeń, także wygodną łazienkę. Dom otoczony jest ogrodem, jest taras, który pozwala odpocząć w otoczeniu roślin. Do dyspozycji rodzin jest duża wspólna kuchnia i jadalnia, a także pralnia, bawialnia i ogromna, świetnie skomponowana biblioteka.

Warszawski Dom ma także – jako pierwszy na świecie – strefę o funkcjach przedszkolnych, która powstała z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. WUMIK, na co dzień służący dzieciom pracowników i studentów uniwersytetu, będzie oferował opiekę zdrowemu rodzeństwu małych pacjentów, kiedy mama i tata będą zajmowali się siostrą lub bratem w szpitalu.

Z pobytu w Domu Ronalda McDonalda mogą korzystać rodzice pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, przy czym priorytet zakwaterowania mają rodziny dzieci z oddziałów onkologicznych. Fundacja ściśle współpracuje ze szpitalem w procesie kierowania rodzin do Domu.

Dom nie jest hotelem, nie przyjmuje rezerwacji, a złożenie wniosku o pobyt w Domu możliwe jest wyłącznie po przyjęciu na oddziały szpitala. Szczegółowych informacji dotyczących wnioskowania o miejsce w Domu udzielają pielęgniarki oddziałowe.

Fundacja Ronalda McDonalda, na świecie znana jako Ronald McDonald House Charities, RMHC, powstała w 1969 roku w USA, a dziś pomaga rodzinom w 65 krajach. Misja fundacji „Aby rodzina mogła być razem” oznacza wsparcie dla dziecka i jego najbliższych w czasie, gdy w procesie leczenia rodzina przebywa w szpitalu z dala od swojego domu.

W Polsce Fundacja działa od 2002 roku, buduje i prowadzi Domy Ronalda McDonalda w Warszawie i Krakowie, prowadzi Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach, dba o rodziców, wyposażając oddziały dziecięce w łóżka z pościelą.

Fundacja jest niezarobkową organizacją pożytku publicznego, 1,5% – KRS 0000 105450, wolontariat, darowizny dla Domów, Pokoi, czy dla programu bezpłatnych badań „NIE nowotworom u dzieci” na pokładzie ambulansu, to pomoc dla publicznej służy zdrowia. Dbajmy o standard opieki nad dzieckiem i rodziną dziecka hospitalizowanego.

W czerwcu 2022 roku, Dom Ronalda McDonalda w Warszawie otrzymał dwie Nagrody Architektoniczne Prezydenta m. st. Warszawy. Zwyciężył w kategorii Najlepsza architektura mieszkaniowa, zdobył również Nagrodę Mieszkańców.

Autorami Domu jest zespół AFP architekci pod kierunkiem Tomasza Flejterskiego i Alicji Szojdy.

Skontaktuj się z nami

Dom Ronalda McDonalda
ul. Księcia Trojdena 2B, 02-109 Warszawa
e-mail: dom.warszawa@frm.org.pl