4 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie Kliniki Medycyny Paliatywnej. Do tej pory w Warszawie nie było miejsca dedykowanego opiece i leczeniu paliatywnemu. Dr hab. Tomasz Dzierżanowski, twórca i kierownik nowej jednostki, podkreśla, że klinika przyjmuje pacjentów w najcięższym stanie. Wiąże się to z dużym obciążeniem psychicznym dla personelu. Jednak wykwalifikowany zespół nie obawia się wyzwań i zderzenia z najtrudniejszymi przypadkami. W Polsce konieczne jest dalsze  kształcenie specjalistów medycyny paliatywnej. ”Jest to dziedzina medycyny dla osób, które mają głęboką potrzebę, by realizować swoje człowieczeństwo właśnie w ten sposób. Są to zawsze osoby, które nie są obojętne na krzywdę drugiego człowieka. Mają z tego ogromną satysfakcję” mówi dr hab. Tomasz Dzierżanowski.

Z kolei Rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong  podkreśla, że stworzenie Kliniki Medycyny Paliatywnej jest oczywiście bardzo istotne dla uczelni, ale przede wszystkim jest niezwykle ważne dla pacjentów potrzebujących takiej opieki i to nie tylko z Warszawy, ale z całego regionu. Gdy medycyna naprawcza jest już bezradna, przy pacjencie powinien być ktoś, kto pomoże mu przejść na drugą stroną bez cierpienia.

Więcej: https://www.wum.edu.pl/Otwarcie-Kliniki-Medycyny-Paliatywnej-w-Szpitalu-Klinicznym-Dzieciatka-Jezus-UCK-WUM

Polecamy wywiad z kierownikiem Kliniki Medycyny Paliatywnej dr. hab. Tomaszem Dzierżanowskim: Umieranie to ostatni etap rozwoju

https://www.pap.pl/aktualnosci/specjalista-medycyny-paliatywnej-umieranie-ostatni-etap-rozwoju-wywiad