Każdego roku, 4.lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. To doskonały  pretekst, by rozmawiać i zastanowić się nad profilaktyką, diagnostyką, najnowszymi metodami leczenia oraz edukacją dotyczącą stylu życia. Międzynarodowe gremia naukowe potwierdzają, że znakomita większość nowotworów spowodowana jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia przestrzeganie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem zmniejszyłoby w Europie liczbę zgonów spowodowanych nowotworami nawet o 50%.

Profesor Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii UCK WUM w wywiadzie dla PAP, opublikowanym w https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Onkolog-rosnie-liczba-zachorowan-Na-nowotwory-zapada-170-tys-osob-rocznie,267873,1013.html potwierdza, że „rośnie liczba zachorowań na nowotwory, tylko w Polsce zapada na nie 170 tys. osób rocznie, natomiast liczba osób żyjących w naszym kraju, które są przed, w trakcie lub po leczeniu onkologicznym przekroczyła 1 mln 100 tys. W ciągu roku z powodu nowotworów umiera ponad 100 tys. osób. Z kolei na świecie rocznie mamy około 20 mln nowych zachorowań oraz około 10 mln zgonów”

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 r. w Paryżu podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem. Aktualnie nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia. Zapobieganie jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia zachorowań na raka. Wczesne wykrycie zwiększa szansę na wyleczenie.

W ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w leczeniu nowotworów. Niektóre z nich stają się chorobą przewlekłą, z którą żyje się latami. Prof. Rafał Stec podkreśla, że „jeżeli dobierzemy odpowiednią terapię do pacjenta, a może to być tylko leczenie tabletkami w niektórych nowotworach, które będzie przyjmował, to nowotwór może stać się chorobą przewlekłą, jak np. cukrzyca, której przecież także nie można wyleczyć.”

Ministerstwo Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie” realizuje w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 kampanię informacyjno-edukacyjną, której celem jest przeciwdziałanie i ograniczenie zachorowalności na nowotwory, promocja zdrowego stylu życia oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki przeciwnowotworowej. Do tych działań włączają się Fundacje oraz organizacje pozarządowe promujące profilaktykę oraz wspierające osoby chorujące, organizując wiele wydarzeń ułatwiających działania profilaktyczne oraz promujących edukację zdrowotną.