W 2023 roku mija 8 lat Partnerstwa Fundacji Ronalda McDonalda. Polska Fundacja Ronalda McDonalda jest częścią światowych struktur Ronald McDonald House Charities i z jednej strony korzysta z ich, głównie amerykańskich, doświadczeń, a z drugiej strony, bazując na własnej wiedzy, zaspokaja rzeczywiste, unikalne potrzeby polskich chorych dzieci i ich rodzin. Fundacja wychodzi z założenia, że kiedy choruje dziecko choruje cała rodzina i ona cała potrzebuje pomocy. Dla rodziny zmagającej się z chorobą najważniejsza jest bliskość i poczucie bezpieczeństwa, „Aby rodzina mogła być razem”, i takie jest motto działań Fundacji. Idee opieki nad całą rodziną chorego dziecka Fundacja realizuje poprzez:

– stworzenie Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda, wyposażenie 25 kuchni rodzinnych i salonów oraz innych dodatkowych, przyjaznych przestrzeni rodzinnych na terenie wszystkich klinik Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM;

– zapewnienie łóżek dla rodziców, które są po raz pierwszy w Polsce standardem dla każdej sali chorych. Do tego fotele do kangurowania, dla rodziców z oddziału neonatologii i położnictwa, sprzęt sportowy wspierający proces rehabilitacji, sofy do szpitalnego holu głównego, wyposażenie pokoju pracy z dziećmi dla zespołu psychologów i pokoju psychologów do pracy z rodzicami, poczekalnia stacji dializ, poczekalnia SOR;

– wybudowanie i uruchomienie na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Domu Ronalda McDonalda oraz finansowanie jego codziennej działalności. W Domu, w bezpośredniej bliskości szpitala, przebywają rodziny najciężej chorych dzieci, a Dom pozwala im w rzeczywisty sposób wspierać dziecko w walce z chorobą

– prężnie działający fundacyjny wolontariat. Od 2015 roku Wolontariusze Fundacji Ronalda McDonalda poświęcili ponad 25 tysięcy godzin pracy pro bono na rzecz szpitala. To codzienny, wpisany w rzeczywistość szpitala, bardzo ważny wolontariat porządkowy w kuchniach dla rodziców i Pokojach Rodzinnych na każdym z oddziałów, pomoc w opiece nad dziećmi, gdy rodzic musi odejść od łóżka malucha, ale także nad dziećmi samotnymi.

Fundacja pomaga artykułami pierwszej potrzeby, środkami higieny dla dzieci i dla dorosłych, odpowiada za cykliczny serwis i naprawy wózków z Wolontariuszami mechanikami rowerowymi. Dzięki codziennej obecności na oddziałach dzieci i rodzice regularnie mogą brać udział w wydarzeniach, takich jak spektakle, koncerty, warsztaty zajęciowe, indywidualne zajęcia edukacyjne, co w szczególny sposób wyróżnia szpital na mapie Polski.

– bezpośrednia pomoc w czasie pandemii SARS-CoV2. W najtrudniejszym czasie dla szpitala z pomocą RMHC Fundacja odpowiedziała na potrzeby zgłaszane przez zespół medyczny szpitala, przekazując maski chirurgiczne, przyłbice, zabezpieczenie medyczne, dbając o dodatkowe wyposażenie sal czy posiłki dla zespołów.

– udział w kreowaniu pozytywnego wizerunku Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego UCK WUM jako instytucji pomagającej i ratującej najciężej chorych, wspierającej całą rodzinę dziecka – pacjenta.

2023 rok zaczął się dla Fundacji Ronalda McDonalda od dużego projektu napraw mebli kuchennych w przestrzeniach rodzinnych. Stolarze wymieniają korpusy i uszkodzone fronty, aby przywrócić pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo epidemiologiczne. W planach jest również wyczyszczenie i zabezpieczenie wykładzin podłogowych w salonach rodzinnych – szacowany koszt prac to 50 tys. złotych.