Minister Zdrowia Izabela Leszczyna powołała prof. Mariusza Kuśmierczyka, kierownika Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii. Kadencja potrwa pięć lat.
Profesor Kuśmierczyk jest specjalistą kardiochirurgii, chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej. Główne kierunki jego zainteresowań naukowych dotyczą: leczenia chirurgicznego chorych z tętniakami aorty, również piersiowo-brzusznej, małoinwazyjnego leczenia wad zastawkowych serca, wad wrodzonych serca u młodzieży i dorosłych, leczenia chirurgicznego kardiomiopatii przerostowej, mechanicznego wspomagania krążenia oraz transplantacji serca (również w wadach wrodzonych tego narządu).
W 2018 r. jako szef zespołu Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Aninie przeprowadził wraz ze specjalistami z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM pierwszą w Polsce operację jednoczasowego przeszczepienia serca i wątroby, a w 2022 r. wraz z zespołem Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM przeprowadził pierwsze w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM przeszczepienie serca (jednocześnie pierwsze przeszczepienie serca u dziecka w UCK WUM). W 2023 r. przeprowadził pierwsze w UCK WUM przeszczepienie płuca, zaś w 2024 r. po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii serca, przeszczepienie tego narządu z użyciem do transportu serca od dawcy do biorcy systemu OCS Heart (organ care system).
Od 2014 r. prof. Kuśmierczyk pełnił funkcję konsultanta województwa mazowieckiego w dziedzinie kardiochirurgii. Profesor był też przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej w kadencji 2018-2022, sekretarzem Generalnym Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (2016-2018), a następnie prezesem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (2018-2021). W 2016 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za rozwój transplantacji serca.
Do zadań konsultantów krajowych należy inicjowanie krajowych badań epidemiologicznych oraz ich ocena, prognozowanie potrzeb w swojej dziedzinie, doradztwo i współpraca z Centrum Egzaminów Medycznych oraz z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Do konsultantów trafiają również wnioski o skierowanie pacjenta do leczenia zagranicą.