Decyzją Jury zwycięstwo w tegorocznej edycji Złotego Skalpela przypadło prof. Michałowi Grątowi wraz z zespołem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego UCK WUM za pierwszy w Polsce program przeszczepienia jednej wątroby podzielonej dla dwóch dorosłych biorców. Rozpoczęcie programu przeszczepiania podzielonych wątrób było ogromnym wyzwaniem medycznym i organizacyjnym. Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie liczby przeszczepień, co ma istotne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów. Metoda ta stanowi również szansę na przeszczepienie wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których okres oczekiwania na przeszczepienie i związane z nim ryzyko śmiertelności jest znacząco wydłużone. W tym przypadku jedna wątroba pobrana od dawcy zmarłego może uratować życie dwóch osób. Jury doceniło też inny projekt z obszaru transplantologii realizowany m.in. przez prof. Grąta – na miejscu 8. uplasował się rozwój programu pozaustrojowej normotermicznej perfuzji maszynowej wątrób do przeszczepienia w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Organizatorem konkursu wyróżniającego innowatorów zmieniających oblicze medycyny  jest redakcja „Pulsu Medycyny”. Konkurs organizowany jest od 16 lat. Jury – złożone z wybitnych specjalistów, lekarzy i ekspertów medycznych – ocenia i wyróżnia za wynalezienie nowej metody diagnostycznej lub terapeutycznej, opracowanie nowej strategii związanej z organizacją i zarządzaniem w ochronie zdrowia lub unowocześnieniem polskiego systemu opieki zdrowotnej poprzez implementację innowacyjnych rozwiązań światowych.

A ponadto nagrody otrzymali:

Miejsce trzecieNowa metoda zabiegowego leczenia choroby mikrokrążenia…..czyli pierwsza w Polsce implantacja samorozprężalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej oraz specjalistyczna poradnia dedykowana leczeniu opornej dławicy piersiowej Nagrodzeni: dr hab. Mariusz Tomaniak (lider projektu), prof. Janusz Kochman, dr Francesco Giannini, piel. Katarzyna Pałyska, piel. Katarzyna Michalska, tech. Stanisław Drozdowski, prof. Marcin Grabowski, I Katedra i Klinika Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zabieg przeprowadzono po raz pierwszy w lipcu 2024 r. Reduktor przepływu do zatoki wieńcowej (A-Flux Reducer System, Vahaticor) pozwala na zwiększenie tzw. całkowitej rezerwy wieńcowej, co stwarza szansę na poprawę jakości życia u chorych z nasiloną dysfunkcją mikrokrążenia, u których uporczywe dolegliwości w klatce piersiowej utrzymują się pomimo optymalizacji farmakoterapii.

Miejsce piąte – Projekt: Serce w pudełku – koniec epoki lodowcowej w polskiej transplantologii Nagrodzony: prof. Mariusz Kuśmierczyk, Klinika Chirurgii Serca Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM (w skład kliniki wchodzą: Oddział Kliniczny Kardiochirurgii, Oddział Kliniczny Torakochirurgii, Oddział Kliniczny Zaawansowanej Niewydolności Serca i Transplantologii oraz Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Chirurgii Dziecięcej). Wspomnianym w tytule projektu „pudełkiem” jest zaawansowana aparatura OCS Trans Medics. Obecnie jedyny sprzęt na świecie służący do transportu pobranego do przeszczepienia, wciąż bijącego serca. Zastosowane w nim rozwiązania pozwalają na 3-krotne wydłużenie czasu przydatności organu do wszczepienia (z 4 do 12 godz.).  W grudniu 2023 r. dzięki zaangażowaniu lekarzy, darczyńców fundacji udało się zakupić sprzęt, który został przekazany w formie darowizny dla kliniki. W marcu 2024 r. prof. Mariusz Kuśmierczyk jako pierwszy w Polsce kardiochirurg i transplantolog rozpoczął przeszczepienia serca „bijącego” transportowanego przez 12 godz. w urządzeniu OCS Trans Medics.

Miejsce ósmeRozwój programu pozaustrojowej normotermicznej perfuzji maszynowej wątrób do przeszczepienia w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM.Nagrodzeni: prof. Michał Grąt, dr Marcin Morawski, dr Andriy Zhylko, dr Paweł Rykowski Od grudnia 2022 do sierpnia 2024 r. wykonano w klinice osiem perfuzji normotermicznych. Dzięki tej technice można ocenić, czy pobrana od dawcy wątroba funkcjonuje po odtworzeniu przepływu krwi. Można wykonywać badania biochemiczne, obserwować, czy wątroba wydziela żółć itd. Na tej podstawie specjaliści decydują, czy narząd można bezpiecznie wykorzystać.

Miejsce dziesiąte – Zastosowanie elektronicznych technologii do monitorowania i zarządzania leczeniem pacjentów z migotaniem przedsionków. Nagrodzeni: dr hab. Monika Gawałko, zespół badawczy polski oraz zespół badawczy niderlandzki To właściwie cztery projekty, które skupiają się wokół opracowania infrastruktury monitorowania i leczenia pacjentów z migotaniem przedsionków, najczęstszego utrwalonego zaburzenia rytmu serca wśród dorosłych, z wykorzystaniem elektronicznych technologii (eHealth)