26 października 2024r. obchodzimy medyczne święto o randze globalnej. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat potrzeby dawstwa nie tylko narządów, krwi, ale także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. To okazja, by każdy uświadomił sobie, że dar narządów, jaki można uczynić zarówno za życia jak i po własnej śmierci drugiemu człowiekowi może uratować życie nie tylko jednej osobie ale wielu ludziom.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w skład którego wchodzą trzy szpitale: Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya, Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha i Dziecięcy Szpital Kliniczny przy Żwirki i Wigury od lat udziela świadczeń z zakresu transplantologii, promuje dawstwo narządów, oraz leczenie przeszczepieniem, nieustannie poszerzając zakres swoich kompetencji dla dobra pacjentów. Dzięki doskonałej kadrze specjalistów i znakomicie wyposażonemu zapleczu klinicznemu oraz wybitnemu potencjałowi naukowemu przeprowadza przeszczepienie: trzustki, nerki, wątroby i serca oraz przeszczepianie szpiku. W szpitalu pobierane i przeszczepiane są organy od dawców żyjących –fragmentów wątroby, które są przeszczepiane w Centrum Zdrowia Dziecka, a także nerki, które są pobierane i przeszczepiane zarówno w CZD jak i UCK WUM. Szpital posiada niezbędne kompetencje do przeprowadzania przeszczepień wielonarządowych. We wszystkich Klinikach UCK WUM przeprowadzane są nowatorskie na skalę światową zabiegi. W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM ruszył z początkiem września jedyny w Polsce program przeszczepień fragmentu wątroby od żywego dawcy dla biorcy dorosłego. W tym roku w tej samej Klinice zespół pod kierunkiem prof. Michała Grąta, przeprowadził pierwsze na świecie przeszczepienie wspomagające wątroby u chorej po urazie własnego narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego. 4 kwietnia 2024 roku w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM kierowanej przez Prof. Mariusza Kuśmierczyka, po raz pierwszy w Polsce doszło do implantacji całkowicie sztucznego serca (TAH, total artifical heart) W 2024 roku do dziś wykonano łącznie w klinikach UCK 190 przeszczepień nerek, 7 płuca, 25 serca u dorosłych i 6 u dzieci, 288 wątroby, 18 trzustki.
Każdego roku wraz z postępem w medycynie zwiększa się ilość osób ze schyłkową niewydolnością różnych organów, którym leczenie przeszczepieniem może uratować życie. Ich liczba stale rośnie, dlatego tak ważne jest, by zachęcić jak najwięcej osób do wyrażania pozytywnej postawy wobec przekazywania swoich narządów nie tylko po śmierci ale także za życia. Chodzi o zwrócenie uwagi na niezwykłą wartość przeszczepu i skłonienie ludzi do rozważenia możliwości oddania narządów w celu ratowania życia innych osób oraz zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę noszenia przy sobie oświadczenia woli, traktowanego jako informację o decyzji dotyczącej naszych narządów, na wypadek śmierci.