KLINIKA NEUROCHIRURGII
Oddział Kliniczny Neurochirurgii i Neuroortopedii
Blok B,
Piętro VIII
Pracownia
Neurofizjologii
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia Neurofizjologii i Diagnostyki Chorób Układu Nerwowego
Kierownik Pracowni
dr n. med. Anna Podgórska
Sekretariat Pracowni
tel. 599-25-87
e-mail: neurofizjologia.b.csk[at]uckwum.pl
Pracownia Neurofizjologii i Diagnostyki Chorób Układu Nerwowego wykonuje szeroki zakres neurofizjologicznych badań diagnostycznych dla Klinik i Poradni UCK WUM oraz podmiotów zewnętrznych.
W Pracowni wykonywane są badania diagnostyczne:
- badania neurograficzne (badania przewodzenia w nerwach obwodowych),
- badania elektromiograficzne (badanie mięśni za pomocą elektrody igłowej)
- badania potencjałów wywołanych (motorycznych, somatosensorycznych, dermatomalnych, wzrokowych),
- badania elektroencefalograficzne.
Pracownia, poza Kliniką Neurochirugii UCK WUM, współpracuje z klinikami ortopedycznymi oraz laryngologicznym, szczególnie w zakresie uszkodzeń nerwu twarzowego, splotu ramiennego i uszkodzeń innych nerwów obwodowych.
Pracownia wykonuje także badania śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego z jednoczesnym badaniem wielu układów i wykorzystaniem wielu metod badawczych w trakcie operacji guzów mózgu i rdzenia kręgowego w znieczuleniu ogólnym i w wybudzeniu (badania przezczaszkowej i bezpośredniej stymulacji kory ruchowej mózgu, mapowanie kory ruchowej, czuciowej i mownej oraz lokalizacji innych funkcji neuropsychologicznych).
INFORMACJE DLA PACJENTÓW:
Jak do nas trafić?
Pracownia Neurofizjologii mieści się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przy ulicy Banacha 1A, blok B (chirurgiczny), piętro VIII, na terenie Kliniki Neurochirurgii (wejście od ul. Żwirki i Wigury)
Jak zapisać się na badanie?
Zapisy na badania prowadzone są telefonicznie tel. 22 599 25 87 lub osobiście w dni robocze w godzinach od 8-15.
Badania w ramach NFZ przeprowadzane są dla pacjentów Klinik i Poradni UCK WUM oraz w ramach umów pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Pozostałe badania (komercyjne) opłacane są w Kasie szpitala.
Prosimy o potwierdzenie obecności na badaniu w dniu poprzedzającym badanie do godz. 12.00 telefonicznie tel: 22 599 25 87.
Historia Pracowni
Pracownia Neurofizjologii i Diagnostyki Chorób Układu Nerwowego powstała w 1957 roku. W Pracowni wykonano po raz pierwszy w Polsce badanie elektrokortykografii i stereoelektroencefalografii z implantowanych elektrod nad i podtwardówkowych. W Pracowni wykonano także pierwsze w Polsce badania potencjałów wywołanych różnych modalności przy współpracy z Baylor College of Medicine badania BMCA (Brain Motor Control Assessment). Pracownicy Pracowni byli współtwórcami polskiego echoencefaloskopu i uczestniczyli w pracach nad biomedycznym zastosowaniem maszyny cyfrowej ANOPS (Analizator Okresowych Przebiegów Szumowych).
Gośćmi Pracowni byli wybitni uczeni z całego świata, w tym laureaci nagrody Nobla (Edgar Adrian i John Eccles).
Pracownia
videoEEG
Zakres działalności
Oddział Kliniczny Neurochirurgii i Neuropediatrii jest ośrodkiem referencyjnym w zakresie neurochirurgii. W Oddziale Klinicznym rocznie jest leczonych około 1200 chorych i udzielanych jest około 2800 konsultacji w Poradni Neurochirurgicznej działającej przy Oddziale Klinicznym. Rocznie wykonywanych jest około 900 operacji.
Stosowane zabiegi, metody leczenia i diagnozowania:
- leczenie operacyjne malformacji naczyniowych centralnego układu nerwowego (tętniaków, naczyniaków mózgu i rdzenia kręgowego),
- leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków i malformacji naczyniowych,
- leczenie operacyjne guzów mózgu (w tym operacje w wybudzeniu),
- leczenie operacyjne guzów rdzenia kręgowego,
- leczenie guzów przysadki mózgowej metodą mikrochirurgiczną i endoskopowo,
- leczenie guzów podstawy czaszki metodą mikrochirurgiczną i endoskopowo,
- leczenie operacyjne osłoniaków przedsionkowych (m.in. nerwiaków nerwu słuchowego),
- leczenie operacyjne głuchoty w przypadkach mnogich guzów mózgu metodą wszczepiania słuchowych implantów pniowych,
- leczenie operacyjne porażenia nerwu twarzowego,
- operacje guzów oczodołu,
- neurochirurgiczna diagnostyka i operacyjne leczenie padaczki lekoopornej,
- leczenie operacyjne zespołu Chiari (d. „Arnold-Chiari”) i jamistości rdzenia kręgowego,
- leczenie operacyjne dyskopatii w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa,
- stabilizacje instrumentalne kręgosłupa, w tym metodami małoinwazyjnymi,
- leczenie spastyczności za pomocą pompy baklofenowej,
- leczenie urazów czaszkowo-mózgowych,
- leczenie wodogłowia (w tym operacje endoskopowe).
Bezpieczeństwo operacji wspomagają nowoczesne, zaawansowane techniki jak śródoperacyjny neuromonitoring funkcji ruchowych i czuciowych, neuronawigacja, technika usuwania guzów w wybudzeniu oraz z użyciem 5-ALA, a w przypadku zabiegów naczyniowych śródoperacyjna wideoangiografia z zielenią indocyjaninową i szybka stymulacja komór serca.
W zespole Oddziału Klinicznego pracuje dwoje neurorehabilitantów co umożliwia wczesną rehabilitację pacjentów po najpoważniejszych operacjach mózgu i rdzenia kręgowego.
Diagnostyka i leczenie operacyjne padaczki lekoopornej jest jednym z wiodących tematów Oddziału Klinicznego od ponad 45 lat. Oddział Kliniczny dysponuje wszelkimi możliwościami diagnostycznymi, z diagnostyką inwazyjną włącznie. Wykonuje klasyczne operacje usuwania skroniowych i pozaskroniowych ognisk padaczkowych oraz przecięcie ciała modzelowatego (kallozotomia).
Oddział Kliniczny Neurochirurgii i Neuropediatrii jest prekursorem w Polsce operacji tętniaków wewnątrzczaszkowych we wczesnym okresie po krwotoku podpajęczynówkowym i ma w tym zakresie największe doświadczenie w Polsce. Obecnie Oddział Kliniczny dysponuje najnowocześniejszymi technikami zwiększającymi bezpieczeństwo operacji tętniaków: śródoperacyjną wideoangiografią z zielenią indocyjaninową, stałym monitorowanie funkcji mózgu w czasie zabiegu (MEP, SEP). W przypadku najbardziej skomplikowanych tętniaków (wcześniej uważanych za „nieoperacyjne” i takich których nie da się „zembolizować”), wraz zespołem Oddziału Klinicznego Kardiologii CSK wykonywane są operacje z wykorzystaniem szybkiej stymulacja komór serca. Od wielu lat poza leczeniem operacyjnym w Oddziale Klinicznycm wykonuje się również leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków, stosując najnowocześniejsze metody embolizacji i stentowania.
We współpracy z Centrum Onkologii w Warszawie prowadzi skojarzone leczenie glejaków mózgu.
We współpracy z Oddziałem Klinicznym Otorynolaryngologii, Audiologii, Foniatrii i Onkologii Laryngologicznej CSK tworzy zespół neurootologiczny, wykonujący najbardziej skomplikowane dostępy chirurgiczne do guzów podstawy czaszki, co umożliwia usuwanie rozległych nowotworów uznawanych wcześniej za nieoperacyjne.
Od ponad 40 lat Oddział Kliniczny zajmuje się diagnostyką i operacyjnym leczeniem jamistości rdzenia kręgowego oraz wad w okolicy szczytowo-potylicznej (zespół Chiari) i ma w tym zakresie jeden z największych materiałów klinicznych.
Oddział Kliniczny Neurochirurgii i Neuropediatrii jest pierwszym w Polsce, w którym wykonywano usuwanie gruczolaków przysadki na drodze transsfenoidalnej. We współpracy z Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii prowadzi skojarzone leczenie gruczolaków przysadki: operacyjne (dostępy przezczaszkowe i przezklinowe, metodą mikrochirurgiczną lub endoskopowo) i substytucyjne.
Leczenie malformacji tętniczo-żylnych mózgu i rdzenia kręgowego zajmują poczesne miejsce w zainteresowaniach Oddziału Klinicznego. Operacje naczyniaków tętniczo-żylnych i naczyniaków jamistych mózgu i rdzenia kręgowego wykonywane są również przy zastosowaniu śródoperacyjnego monitorowania czynności i lokalizacji ważnych czynnościowo ośrodków centralnego układu nerwowego oraz z użyciem wideoangiografii z zielenią indocyjaninową. Część zniekształceń naczyniowych jest leczona nowoczesnymi metodami wewnątrznaczyniowymi, lub w sposób skojarzony. Wyniki leczenia są u każdego pacjenta oceniane za pomocą kontrolnych badań naczyniowych (DSA).
Chirurgia kręgosłupa znajduje ważne miejsce w działalności Oddziału Klinicznego. Wykonuje operacje dyskopatii szyjnej, również z zastosowaniem wewnętrznej stabilizacji międzytrzonowej przy użyciu implantów; w wybranych przypadkach implantuje się tzw. sztuczne dyski. W operacjach dyskopatii lędźwiowej stosuje technikę mikrochirurgicznego usuwania wypadniętego jądra miażdżystego (dysku). Istnieją w Oddziale Klinicznym pełne możliwości techniczne wykonywania stabilizacji wewnętrznej kręgosłupa, co przy określonych procesach patologicznych umożliwia wczesne uruchamianie pacjenta bez konieczności stosowania gorsetów czy kołnierzy ortopedycznych. W Oddziale Klinicznym wykonuje się operacje nowotworów kręgosłupa zarówno z dostępu tylnego jak również w zależności od lokalizacji przez klatkę piersiową i jamę brzuszną.
Główne osiągnięcia:
- wprowadzenie kallozotomii i stymulacji nerwu błędnego jako metod operacyjnego leczenia przewlekłej, lekoopornej padaczki
- profilaktyka skurczu naczyń po krwotoku z pękniętego tętniaka przy zastosowaniu blokerów kanału wapniowego i tkankowego aktywatora plazminogenu
- leczenie operacyjne tętniaków wewnątrzczaszkowych z wykorzystaniem wideoangiografii z zielenią indocyjaninową oraz szybkiej stymulacji serca
- wprowadzenie najnowszych technik embolizacji tętniaków wewnątrzczaszkowych przy użyciu spiral i stenów, w tym stenów kierunkujących przepływ krwi.
- wprowadzenie operacji w wybudzeniu w leczeniu guzów okolic elokwentnych mózgu
- wszczepianie słuchowych implantów pniowych w leczeniu głuchoty u chorych z mnogimi guzami wewnątrzczaszkowymi
- rozwój endoskopowych dostępów operacyjnych do patologii podstawy czaszki
- wprowadzenie najnowszych, małoinwazyjnych technik w chirurgii kręgosłupa, w tym stabilizacji lędźwiowej metodą tzw. „korowej trajektorii śrub”
- udoskonalenie metod reanimacji porażonej twarzy za pomocą zespoleń nerwu twarzowego z nerwem podjęzykowym i z nerwem żwaczowym
Współpraca:
- Oddział Kliniczny Otorynolaryngologii, Audiologii, Foniatrii i Onkologii Laryngologicznej – współpraca w zakresie wprowadzania nowoczesnych metod chirurgii podstawy czaszki oraz w zakresie leczenia głuchoty w przebiegu nerwiakowłókniakowatości typu II metodą implantów pniowych;
- Zakład Radiologii – współpraca z Pracownią Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej w zakresie diagnostyki i leczenia tętniaków oraz malformacji naczyń mózgowych;
- Pracownia Rezonansu Magnetycznego w zakresie zaawansowanych metod diagnostyki guzów mózgu;
- Oddział Kliniczny Kardiologii – współpraca w zakresie operacji klipsowania tętniaków wewnątrzczaszkowych z wykorzystaniem szybkiej stymulacji serca;
- Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii – współpraca w zakresie skojarzonego leczenia gruczolaków przysadki mózgowej;
- Katedra i Zakład Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM – badania nad poszukiwaniem molekularnych markerów guzów mózgu w płynie mózgowo-rdzeniowym;
- Oddział Kliniczny Neurologii – badania nad możliwościami leczenia stwardnienie zanikowego bocznego za pomocą komórek macierzystych;
- firma Neuro Device – badania nad możliwościami przywracania utraconych funkcji mózgu i rdzenia kręgowego przy użyciu BCI (ang. Brain Computer Interface); współpraca w zaawansowanym obrazowaniu ważnych ośrodków kory mózgu oraz dróg podkorowych przy użyciu rezonansu magnetycznego;
- Internetowe forum pacjentów z jamistością rdzenia i zespołem Chiari – współpraca na rzecz poprawy jakości leczenia i kompleksowej opieki nad pacjentami z tymi rzadkimi schorzeniami w Polsce,
- Uniwersyteckie Kliniki Neurochirurgiczne w Lublinie, Łodzi, Sosnowcu, Szczecinie i Bydgoszczy – wieloośrodkowy projekt badawczy dotyczący tzw. szwów Dandy’ego.
Przygotowanie do hospitalizacji planowej:
Do hospitalizacji planowej zaleca się przygotowanie:
1. wymaganych dokumentów: skierowania, dowodu tożsamości;
2. dokumentacji medycznej dotyczącej bieżących dolegliwości, chorób przewlekłych i przebytych zabiegów.
Skład Zespołu Oddziału Klinicznego
Kierownik Kliniki
Ordynator Oddziału
prof. dr hab. n. med. Przemysław Kunert
specjalista neurochirurgii
Lekarze specjaliści neurochirurgii
prof. dr hab. n. med. Andrzej Marchel
dr hab. n. med. Arkadiusz Nowak
dr n. med. Tomasz Czernicki
dr n. med. Tomasz Dziedzic
dr n. med. Marcin Skawiński
lek. Artur Balasa
lek. Jakub Wojciechowski
lek. Katarzyna Wójtowicz
Lekarze specjaliści neurologii
dr n. med. Anna Podgórska
lek. Maja Kopytek-Beuzen
Zespół neuropsychologów
dr n. społ. Aleksandra Bala
mgr Agnieszka Olejnik
Zespół neurorehabilitantów
mgr Beata Smolarek
mgr Andrzej Kostrzewa
Lekarze w trakcie specjalizacji
lek. Paulina Juszyńska
lek. Kacper Koczyk
lek. Łukasz Przepiórka
lek. Małgorzata Woźniak
Kadra pielęgniarska
p.o. Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Agnieszka Turska