Oddział Kardiologii Ogólnej
W Oddziale Kardiologii Ogólnej przeprowadzana jest diagnostyka i leczenie pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, głównie chorobą wieńcową, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i chorobami strukturalnymi mięśnia sercowego.
Ponadto w oddziale kontynuowana jest hospitalizacja pacjentów przyjętych do Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej celem dalszej stabilizacji stanu i optymalizacji leczenia.
Dostęp na miejscu do wybitnych specjalistów z innych dziedzin medycyny rozszerza możliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Oddział posiada 49 łóżek.
Pracą zespołu kieruje dr med. Katarzyna Tymińska-Sędek. W zespole pracują lekarze specjaliści kardiolodzy z wieloletnim doświadczeniem oraz doświadczone pielęgniarki ze specjalizacją z pielęgniarstwa kardiologicznego.
Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej (OIOK)
W 18 łóżkowym OIOK hospitalizowani są pacjenci z ostrymi stanami kardiologicznymi: ostrym zespołem wieńcowym, ostrą niewydolnością serca, bradyarytmiami i tachyarytmiami zagrażającymi życiu, zatorowością płucną oraz po nagłym zatrzymaniu krążenia. W leczeniu pacjentów ze wstrząsem kardiogennym stosowane są przeskórne metody wspomagania pracy lewej komory (kontrapulsacja wewnątrzaortalna i Impella). Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w kraju w zakresie zastosowania hipotermii terapeutycznej u pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia. Oddział, którym kieruje dr med. Robert Kowalik dysponuje doświadczoną kadrą lekarzy i pielęgniarek ze specjalizacją w pielęgniarstwie kardiologicznym.
Oddział Kardiologii Inwazyjnej
W Oddziale Kardiologii Inwazyjnej kierowanym przez dr hab. med. Janusz Kochman znajdują się Pracownie Kardiologii Inwazyjnej, w których wykonywanych jest szereg zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych w chorobie wieńcowej i chorobach strukturalnych serca, w tym:
- koronarografia;
- ultrasonografia wewnątrzwieńcowa (IVUS);
- pomiar cząstkowej rezerwy przepływu wieńcowego (FFR);
- cewnikowanie serca;
- optyczna tomografia koherentna (OCT);
- specjalistyczne zabiegi terapeutyczne w obrębie tętnic wieńcowych oraz pozawieńcowych;
- angioplastyka tętnic wieńcowych z implantacją stentów;
- angioplastyka pomostów żylnych i tętniczych;
- przezskórna implantacja zastawki aortalnej (TAVI);
- przezskórna implantacja zastawki aortalnej w zdegenerowaną biologiczną zastawkę z pozycji aortalnej i mitralnej;
- zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (PFO, ASD);
- zabiegi zamykania patologicznych otworów wewnątrzsercowych, w tym przecieków okołozastawkowych (VSD, VSR, PVL);
- zamykanie uszka lewego przedsionka (LAAC);
- zabiegi przezskórnej redukcji niedomykalności mitralnej i trójdzielnej metodą „brzeg do brzegu” (Mitraclip i Triclip).
W oddziale znajduje się 17 łóżek, w tym 5 łóżek jest zlokalizowanych w Sali Intensywnej Opieki Kardiologicznej.
Oddział posiada doświadczoną kadrę kardiologów interwencyjnych, techników i pielęgniarek ze specjalizacją kardiologiczną.
Oddział Elektrokardiologii
W Oddziale Elektrokardiologii, kierowanym przez prof. Marcina Grabowskiego, wykonywane są procedury diagnostyczne i terapeutyczne z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii zaburzeń rytmu serca i przewlekłej niewydolności serca. Oddział dysponuje własną salą zabiegową i zapleczem wyposażonymi dzięki środkom finansowym pozyskanym z Funduszy Europejskich. Zespół elektrofizjologów wykonuje badania elektrofizjologiczne i zabiegi ablacji. Rocznie wykonywanych jest blisko 500 zabiegów ablacji podłoża migotania przedsionków oraz innych nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu serca. W leczeniu arytmii wykorzystywanych jest większość dostępnych obecnie technik m.in. systemy elektroanatomiczne i krioablacja balonowa. Zespół dysponuje doświadczeniem w wykorzystaniu systemów 3D angiografii rotacyjnej, jest również pionierem w zabiegach u pacjentów z niewydolnością serca i komorowymi zaburzeniami rytmu wymagających wsparcia krążenia podczas procedury. W ramach działalności diagnostycznej i terapeutycznej w Oddziale wykonywane są zabiegi implantacji rejestratorów arytmii, układów stymulujących serca i kardiowerterów-defibrylatorów. Zespół posiada duże doświadczenie w zakresie implantacji i optymalizacji urządzeń do terapii resynchronizującej serca, również wielopunktowej stymulacji lewokomorowej. Dostępność zaplecza kardiochirurgicznego umożliwia przeprowadzanie najbardziej skomplikowanych procedur usunięcia elektrod wewnątrzsercowych i leczenie powikłań elektroterapii serca. Zespół wykonuje innowacyjne zabiegi implantacji najnowszych urządzeń do diagnostyki elektrokardiograficznej, podskórnych implantowanych kardiowerterów-defibrylatorów i układów modulujących kurczliwość mięśnia sercowego. W ramach oddziału funkcjonuje:
- Punkt Kwalifikacji do Zabiegów Elektroterapii Serca,
- Poradnia Leczenia Zaburzeń Rytmu Serca,
- Poradnia Telemonitoringu i Kontroli Implantowanych Urządzeń Serca.
Zespół sprawuje długoterminową opiekę nad kilkoma tysiącami pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i przewlekłą niewydolnością serca.
W oddziale jest 7 łóżek monitorowanych.
Zakład Nieinwazyjnej Diagnostyki i Ambulatoryjnej Opieki Kardiologicznej
Zakład Nieinwazyjnej Diagnostyki i Ambulatoryjnej Opieki Kardiologicznej, którym kieruje dr hab. med. Renata Główczyńska obejmuje grupę pracowni diagnostycznych i poradnię.
Pracownia Echokardiografii
Pracownia posiada akredytację Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Lekarze pracujący posiadają akredytację PTK oraz European Association of Cardiovascular Imaging (EACVI). Pracownia specjalizuje się w echokardiografii trójwymiarowej, prowadzi liczne szkolenia z tej dziedziny obrazowania o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Kierownikiem pracowni jest dr med. Janusz Kochanowski.
Pracownia Echokardiografii dysponuje nowoczesnym sprzętem do wykonywania badań obrazowych (m.in.: 4 aparaty Philips Epic, przyłóżkowy aparat Philips CX-50, liczne głowice przezklatkowe i przezprzełykowe). Nowoczesne oprogramowanie pozwala na wykonywanie złożonych analiz dopplerowskich i trójwymiarowych bezpośrednio w trakcie badania oraz off-line.
Zakres badań echokardiograficznych wykonywanych w Pracowni obejmuje:
- echokardiografię przezklatkową (TTE),
- echokardiografię przezprzełykową (TEE),
- echokardiografię obciążeniową z dobutaminą,
- echokardiografię wysiłkową,
- badania kontrastowe,
- badania śródzabiegowe w Oddziale Kardiologii Inwazyjnej,
- badania śródoperacyjne w Klinice Kardiochirurgii.
Pracownia Echokardiografii jako integralna część kardiogrupy współpracuje z innymi zespołami Kliniki w nowoczesnym leczeniu metodami inwazyjnymi strukturalnych chorób serca. Lekarze z Pracowni Echokardiografii biorą udział w kwalifikacji oraz bezpośrednio w zabiegach:
- przezskórnej implantacji zastawki aortalnej (TAVI),
- przezskórnej plastyki zastawki mitralnej MitraClip (obejmujących również zabiegi na zastawce trójdzielnej),
- przezskórnej komisurotomii mitralnej (PMC),
- przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka (LAAC),
- przezskórnego zamknięcia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD), międzykomorowej (VSD), przetrwałego otworu owalnego (PFO) i przewodu tętniczego (PDA),
- przezskórnego zamknięcia przecieków okołozastawkowych (PVL),
- szerokim spektrum zabiegów elektrokardiologii,
- rocznie w Pracowni Echokardiografii wykonywanych jest ok. 7000 badań, w tym 900 badań przezprzełykowych i 250 śródzabiegowych.
Pracownia Nieinwazyjnej Diagnostyki Elektrokardiograficznej
Pracownia wyposażona jest w nowoczesną aparaturę do rejestracji i analizy EKG (system z Pathfinder pracujące na platformie Sentinel) oraz 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego. Realizujemy badania zarówno 24-godzinne, jak również wielodniowe rejestracje oraz 12-kanałowe całodobowe zapisy EKG, w zależności od wskazań klinicznych. Ponadto Pracownia dysponuje możliwością badań typu EventHolter za pomocą rejestratorów zdarzeń. Wykorzystujemy również możliwości telemonitoringu długoterminowego za pośrednictwem transmisji GSM.
W Pracowni prowadzone są badania diagnostyczne z następujących wskazań klinicznych: diagnostyka zasłabnięć i utrat przytomności, kołatań serca, ocena zaburzeń stymulacji i sterowania u pacjentów ze wszystkimi typami stymulacji serca, ocena skuteczności terapii przeciwarytmicznej, ocena rokownicza po nagłym zatrzymaniu krążenia. Dzięki nowoczesnej aparaturze holterowskiej istnieje możliwość:
- analizy zaburzeń rytmu serca,
- analizy funkcji różnych typów stymulacji elektrycznej serca,
- analizy odcinka ST w celu wykrywania niemego niedokrwienia mięśnia sercowego,
- analizy zmienności rytmu zatokowego serca,
- oceny czasu trwania i dyspersji odstępu QT,
- oceny prawdopodobieństwa występowania bezdechów sennych,
- przedłużonego monitorowania EKG.
W pracowni wykonywane są testy wysiłkowe na bieżni oraz sercowo-płucne testy wysiłkowe (ergospirometria). Dysponujemy także aparaturą pozwalającą na przeprowadzenie wysoce specjalistycznego badania jakim jest ergospirometria, przede wszystkim w ramach diagnostyki pacjentów z niewydolnością serca jak również kwalifikacji pacjentów do operacji pozasercowych wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Przeprowadzanie testów wysiłkowych nadzorowane jest przez wysokiej klasy specjalistów lekarzy i techników z wieloletnim doświadczeniem, którymi kieruje dr hab. med. Renata Główczyńska.
Pracownia Rehabilitacji Kardiologicznej
Pracownia realizuje świadczenia z zakresu rehabilitacji kardiologicznej w warunkach ambulatoryjnych ośrodka dziennego głównie dla pacjentów po zawale serca i z niewydolnością serca. Przed rozpoczęciem rehabilitacji wykonywane są testy kwalifikujące, tj. test wysiłkowy lub ergospirometria – w celu oceny rezerwy wieńcowej, oszacowania ewentualnego ryzyka, a także określenia indywidualnych parametrów treningowych. Prowadzimy kompleksową rehabilitację kardiologiczną, uwzględniającą sesje treningowe na ergometrach rowerowych, konsultacje psychologiczne, zalecenia dietetyczne i warsztaty edukacyjne. Nad bezpieczeństwem pacjentów i prawidłowym przebiegiem treningu rehabilitacji czuwa zespół fizjoterapeutów i lekarzy, wykwalifikowany w zakresie rehabilitacji kardiologicznej, którym kieruje dr hab. med. Renata Główczyńska.