W obrębie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wyodrębniono kilka obszarów.
Obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć zlokalizowany jest bezpośrednio przy wejściu do budynku. W obrębie tego obszaru zapewnia się przeprowadzenie wstępnej oceny osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Osoby zgłaszające się do SOR pobierają w automacie biletowym bilet z oznaczeniem indywidualnego numeru oraz czasu przybycia do oddziału, są rejestrowane na stanowisku rejestracji medycznej i niezwłocznie poddawane segregacji medycznej, w przebiegu której ich stan zdrowia jest oceniany pod względem ustalenia priorytetu udzielania im świadczeń zdrowotnych. Za osoby przewiezione do oddziału przez zespoły ratownictwa medycznego bilet pobiera członek tego zespołu. Segregację medyczną przeprowadza pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz przez przeprowadzenie wywiadu medycznego i zebranie danych służących ocenie stanu zdrowia. W razie potrzeby w ramach segregacji medycznej dodatkowo jest dokonywany pomiar poziomu glukozy we krwi włośniczkowej i temperatury ciała oraz jest wykonywane badanie EKG. W wyniku przeprowadzonej segregacji medycznej osoba zgłaszająca się do SOR jest przydzielana do jednej z pięciu kategorii zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielenia jej świadczeń zdrowotnych:
- kolor czerwony oznacza natychmiastowy kontakt z lekarzem;
- kolor pomarańczowy oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut;
- kolor żółty oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut;
- kolor zielony oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut;
- kolor niebieski oznacza czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.
Pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz informują osobę o przydzielonej kategorii pilności oraz o liczbie osób i maksymalnym przewidywanym czasie oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem. Osoby, które zostały przydzielone do kategorii pilności oznaczonej kolorem zielonym lub niebieskim, mogą być kierowane z oddziału do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli pozostają w SOR świadczenia udziale są im w obszarze konsultacyjnym. W skład obszaru konsultacyjnego wchodzą gabinety oraz boksy do badań lekarskich. Lekarz dyżurny oddziału udziela świadczeń zdrowotnych w oddziale, kieruje pacjenta na leczenie do oddziałów szpitala, w którym działa oddział, odmawia przyjęcia do oddziału osoby niebędącej w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz potwierdza lub wystawia skierowanie z oddziału na leczenie w innym szpitalu. W określonych sytuacjach lekarz podejmuje decyzje o pozostawieniu chorego w obszarze obserwacji.
Pacjenci, którym przydzielono kategorię pilności czerwoną lub pomarańczową leczeni są w obszarze resuscytacyjno-zabiegowym, obszarze terapii natychmiastowej lub wstępnej intensywnej terapii. Wyposażenie i urządzenie tych obszarów zapewnia monitorowanie i podtrzymywanie funkcji życiowych, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowo-mózgowej, prowadzenie resuscytacji okołourazowej, wykonywanie podstawowego zakresu wczesnej diagnostyki i wstępnego leczenia urazów.