3 września 2020 r. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej razem z Fundacją Citi Handlowy dzięki środkom Citi Foundation zapewniła pomoc dla Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Placówka medyczna zostanie wyposażona w środki ochrony osobistej, takie jak maski FFP3i FFP2, przyłbice, fartuchy i kombinezony, a także respirator.

Podczas symbolicznego przekazania sprzętu medycznego Rektor prof. Zbigniew Gaciong mówił: „Każde wsparcie, zwłaszcza w potrzebny sprzęt medyczny jest  niezwykle cenne. Dar Fundacji pozwoli nam lepiej przygotować się na potencjalną nową falę epidemii stąd w imieniu społeczności akademickiej WUM chciałbym za niego gorąco podziękować. Nieustannie staramy się, aby personel i pacjenci czuli się bezpiecznie i dlatego robimy wszystko, aby nasze placówki medyczne funkcjonowały jak najlepiej, a dzięki Państwa dobroczynności i wrażliwości społecznej będzie nam łatwiej o to zadbać”.

„Najbliższe miesiące będą decydujące w kontekście walki z epidemią” – podkreślał podczas wręczania zakupionych dla szpitali środków, prezes Citi Handlowy – Sławomir S. Sikora. „Wzrost zachorowań, zapowiadane kolejne restrykcje świadczą o tym, że czeka nas wszystkich trudny czas. Dlatego tak istotna jest pomoc tym, którzy staną na pierwszej linii frontu tego nierównego starcia o nasze zdrowie bezpieczeństwo. Myślę tutaj o pracownikach służby zdrowia. Już w marcu Citi w Polsce uruchomił akcję #CisiBohaterowie, w ramach której, w czasie najbardziej surowych restrykcji, 335 ratownikom z dostarczono 8300 posiłków. Dzisiaj pod szyldem #CisiBohaterowie zbierane są środki na profesjonalne rozwiązania medyczne wspierające w rozpoznaniu COVID 19 (m.in. video laryngoskopy)”.

Dyrektor UCK WUM dr Robert T. Krawczyk dziękując za otrzymaną pomoc zaznaczył: „Bardzo cieszymy się ze wszystkich darów, zwłaszcza tych przekazanych szpitalowi po dłuższej przerwie. Każde wsparcie jest dla nas bezcenne, zwłaszcza w obliczu zapowiadanej drugiej fali zachorowań na COVID-19.

W trudnym czasie pandemii przekazywane nam dary zabezpieczą nas i pomogą każdego dnia nieść pomoc naszym pacjentom”. Prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej – dr Wojciech Wilk podkreślał wagę współpracy organizacji pozarządowej (NGO) z sektorem prywatnym. „Dzięki współpracy z Fundacją Citi polskie szpitale otrzymają wsparcie o wartości około 300 tysięcy złotych, w tym tak potrzebne respiratory. Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę przy tym projekcie. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie ulegnie drastycznemu pogorszeniu i nadal będziemy mogli pomagać najbardziej potrzebującym regionom na świecie”.

W wyborze sprzętu i szpitali pomagali członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, którzy od początku pandemii mierzą się z wirusem, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.
Poza CSK UCK WUM wyposażenie niezbędne do walki z COVID-19 otrzyma również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie.

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM