Jednego dnia, w ciągu niespełna 10 godzin, w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM przy ul. Lindleya wykonano dwa przeszczepienia trzustki (w tym jedną – jednoczasowo z nerką). Operacje przeprowadzili prof. Wojciech Lisik i lek. Paweł Skrzypek wraz z zespołem transplantacyjnym. Pacjentki czują się coraz lepiej i chociaż obie są jeszcze w szpitalu, to w ciągu najbliższych kilku dni zostaną wypisane do domu.

Przeszczep trzustki jest zabiegiem trudnym i czasochłonnym. W sobotę 23 marca pojawiła się szansa na wykonanie dwóch takich zabiegów w jednym czasie. To był duży wysiłek organizacyjny. Mimo weekendu cały personel medyczny Kliniki został zaangażowany tego dnia do pracy. „Wcześniej zdarzały się takie okresy „zagęszczenia”, że w ciągu 10 dni mieliśmy 2-3 przeszczepienia trzustki. Jednak takiej sytuacji, żeby wykonać dwa przeszczepienia tego narządu w tym jedno przeszczepienie – jednoczasowo z nerką w ciągu kilku godzin jeszcze nie mieliśmy” mówi lek. Paweł Skrzypek. Nasza Klinika, jako jedyna w Polsce, w tym samym zespole medycznym wykonuje przeszczepienia wątrób, nerek i trzustek, nierzadko jako przeszczepienia wielonarządowe. Ale nigdy nie były to dwa przeszczepienia trzustki w tak krótkim czasie. W ciągu całego roku w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM wykonuje się 10-15 takich zabiegów. A w Polsce – nie więcej niż 30 rocznie. W sumie w naszym kraju mamy tylko 2 aktywne ośrodki zajmujące się transplantacją tego wymagającego narządu.

Więcej szczegółów: https://www.wum.edu.pl/W-10-godzin-2-przeszczepienia-trzustki-ma%C5%82y-rekord-w-Klinice-Chirurgii-Ogolnej-i-Transplantacyjnej-UCK-WUM-przy-ul-Lindleya