Lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM po raz pierwszy w historii placówki przeprowadzili przeszczep serca u dziecka o wzroście poniżej 140 cm. Operacja miała miejsce miesiąc temu a biorczynią narządu była dziewięcioletnia Lena. Po operacji dziewczynka czuje się bardzo dobrze i niebawem będzie mogła rozpocząć normalne życie. Tym samym Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM staje się drugim ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się przeszczepy serca u dzieci o wzroście poniżej 140 centymetrów.

Lena  cierpiała na najrzadszą z trzech rodzajów kardiomiopatii,  kardiomiopatię restrykcyjnąna. Dla pacjentów z tą chorobą przeszczep serca jest najczęstszym wskazaniem.  Na swój przeszczep dziewczynka czekała od czterech lat. Kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii profesor Mariusz Kuśmierczyk zaznaczył, że w Polsce wykonuje się rocznie ok. 10 przeszczepów serca u dzieci. To kropla w morzu potrzeb i trzeba zrobić wszystko, by było ich więcej.

Mała pacjentka dziękuje rodzicom dziecka, którego serce otrzymała. „Jestem niezmiernie wdzięczna. Chciałabym, żeby ta transplantacja się rozwinęła, bo wiem, jak to jest czekać na serce. W końcu pójdę do szkoły i będę normalnym dzieckiem”

Wiecej: https://wydarzenia.interia.pl/wideo/video,vId,3290503