28 października br. odbyła się uroczystość nadania tytułu Doctora Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Markowi Krawczykowi – byłemu Rektorowi WUM w latach 2008-2016, wieloletniemu kierownikowi Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM. Uroczystości, która miała miejsce w rektoracie świętokrzyskiej Uczelni, przewodniczył Rektor UJK – prof. Stanisław Głuszek.

Zaszczytny tytuł doktora honorowego został nadany na wniosek Collegium Medicum UJK. Recenzentami wniosku byli prof. Piotr Richter z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Grzegorz Wallner z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

To dla mnie bardzo specjalny dzień. Z powodu pandemii data tej uroczystości przesunęła się o pół roku. Bardzo trudno jest zebrać myśli sprzed kilku miesięcy. Chciałbym jednak wyrazić wielką wdzięczność. Przyjmuję ten tytuł z wielką pokorą. Moje wzruszenie jest nie do wyrażenia. Nie marzyłem, że dostąpię takiego zaszczytu. To dla mnie wielki honor. Zobowiązuje mnie to do uczestniczenia w życiu uczelni, gdyż stałem się członkiem tej społeczności akademickiej – powiedział prof. Marek Krawczyk.

Wyróżniony to jedna z najważniejszych postaci polskiej medycyny, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. Prof. Marek Krawczyk jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Był wieloletnim kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Jako kierownik Kliniki stworzył program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego. W 1999 roku w Klinice dokonano pierwszego w Polsce udanego pobrania fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dziecka (transplantacja w Centrum Zdrowia Dziecka).

Prof. Marek Krawczyk jest laureatem wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych, m.in.: medalu Pro Ecclesia et Pontifice przyznanego przez papieża Franciszka (2019), francuskiego Orderu Palm Akademickich (2014), Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2016). Ponadto, Profesor jest członkiem honorowym Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych.

Tekst: Biuro Informacji i Promocji WUM
Foto: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach