Pracownia Immunogenetyki Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM posiada pozwolenie Ministra Zdrowia na testowanie komórek, tkanek i narządów, w tym testowanie próbek do badań, w zakresie:
1. Przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych:
- typowanie potencjalnego dawcy do CRNPDSiKP metodą SSO lub SSP na poziomie niskiej i wysokiej rozdzielczości,
- typowanie biorcy i potencjalnych dawców rodzinnych (dobór dawcy spokrewnionego oraz haploidentycznego) metodą SSO lub SSP na poziomie niskiej i wysokiej rozdzielczości,
- typowanie biorcy i potencjalnych dawców niespokrewnionych (dobór dawcy niespokrewnionego) – badanie wstępne oraz weryfikujące metodą SSP na poziomie niskiej i wysokiej rozdzielczości,
- typowanie krwi pępowinowej (dobór dawcy niespokrewnionego).
2. Identyfikacji aloprzeciwciał anty-HLA klasy I i II metodą fazy stałej na platformie Luminex (screen, single antygen) w procesie doboru dawcy szpiku/komórek krwiotwórczych oraz dawcy narządów unaczynionych.
3. Diagnostyki chorób związanych z układem HLA, w tym: HLA-B*27 oraz DQ2/DQ8.
W strukturach Pracowni Immunogenetyki znajduje się laboratorium oraz ośrodek poszukująco – dobierający dawców komórek krwiotwórczych. Ośrodek poszukujący działa od 2004 roku.
W ramach prowadzonej działalności Pracownia Immunogenetyki współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym (Oddział Kliniczny Hematologii, Oddział Transplantacji Szpiku i Terapii Komórkowych) oraz ze Szpitalem Pediatrycznym (Pododdział Kliniczny Onkologii i Pediatrii) UCK WUM.
Laboratorium wykonuje badania z zakresu diagnostyki transplantacyjnej u pacjentów i dawców zakwalifikowanych do przeszczepienia komórek krwiotwórczych.