KLINIKA MEDYCYNY PALIATYWNEJ
Klinika Medycyny Paliatywnej
Oddział Kliniczny
Pawilon 20D, Piętro I
Zakres działalności:
Klinika zapewnia świadczenia w zakresie stacjonarnej całodobowej opieki paliatywnej nad pacjentami chorującymi na takie choroby, jak nowotwory, schyłkowe postacie niektórych chorób neurologicznych (stwardnienie boczne zanikowe, stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni), schyłkową przewlekłą niewydolność oddechową, AIDS, niektóre kardiomiopatie w stadium zaawansowanym.
Opieka paliatywna jest to opieka nad osobą z chorobą przewlekłą zagrażającą życiu lub w znacznym stopniu ograniczającą życie, wymagającą leczenia objawów fizycznych i psychicznych będących następstwem tej choroby lub jej leczenia, zapewniająca wsparcie w obszarze potrzeb społecznych i duchowych, z poszanowaniem odrębności kulturowych i seksualności, mająca na celu uśmierzanie cierpienia i optymalizację jakości życia tej osoby oraz jej najbliższych, prowadzona niezależnie od aktywności choroby oraz leczenia modyfikującego jej przebieg, na wszystkich jej etapach, a także po śmierci chorego w odniesieniu do osób najbliższych.
Opieka paliatywna polega na leczeniu objawów ciężkich chorób, a diagnostyka ograniczona jest wyłącznie do zakresu wymagającego leczenia objawowego. Chorzy mają zapewnione leczenie bólu, duszności i wszystkich innych objawów fizycznych. Otrzymują wsparcie psychologiczne oraz duchowe.
Pacjenci w schyłkowym okresie przewlekłej choroby mają zwykle wyczerpane możliwości leczenia choroby, ale można uśmierzyć im przyczyny cierpienia. W fazie terminalnej choroby nie wykonuje się reanimacji oraz nie przedłuża czasu umierania.
Opieka paliatywna uznaje śmierć za naturalny koniec nieuleczalnej choroby, nie przyspiesza, ani nie opóźnia śmierci. Sprzeciwia się eutanazji.
Zakres diagnostyki i leczenia:
- Diagnostyka
Podstawowe badania laboratoryjne oraz obrazowe wykonywane są wyłącznie w celu ustalenia leczenia objawowego. W fazie terminalnej diagnostyka jest ograniczona, a nawet przeciwwskazana, jako obciążenie nieproporcjonalne do korzyści, jakie może odnieść osoba umierająca.
- Leczenie
- objawów fizycznych (takich jak ból, duszność, kaszel, nudności i wymioty itp.),
- leczenie odleżyn oraz owrzodzeń nowotworowych,
- leczenie żywieniowe doustne, dojelitowe i dożylne,
- leczenie objawów psychicznych oraz wsparcie psychologiczne,
- opieka w okresie umierania,
- wsparcie społeczne (m.in. towarzyszenie wolontariuszy, terapia zajęciowa),
- opieka duchowa (zgodnie z preferencjami chorego).
Jak się przygotować?
Warunkiem objęcia opieką jest dostarczenie skierowania (e-skierowania) lekarza ubezpieczenia zdrowotnego spełniające warunki przyjęcia, zgodnie z Rozporządzeniem MZ z dnia 29.10.2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. 2022 poz. 262).
Klinika przyjmuje pacjentów wyłącznie w trybie planowym, w ustalonym terminie i godzinach. Nie prowadzi przyjęć w trybie ostrym, poza ustalonymi godzinami, ani bez wcześniejszego zakwalifikowania i umówienia.
Należy dostarczyć też dotychczasową dokumentację medyczną, najświeższe wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych.
Przy przyjęciu pacjent lub jego opiekunowie będą mogli wyrazić potrzeby w zakresie opieki duchowej, w zależności od wyznania czy też filozofii pacjenta.
Dozwolone jest towarzyszenie członków rodzin choremu, jeśli to nie stanowi uciążliwości dla innych pacjentów, z wyłączeniem czasu wykonywania czynności leczniczych lub pielęgnacyjnych na sali, przez cały dzień, a po uzyskaniu zgody i jeśli nie narusza to regulaminu Szpitala – także w godzinach nocnych. Klinika nie zapewnia świadczeń dla członków rodzin pacjenta.
Skład Zespołu
p.o. Kierownik Kliniki
dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski
specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny paliatywnej
Kadra pielęgniarska
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Edyta Wawrzyńczuk
specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej