KLINIKA OKULISTYKI
Oddział Okulistyki
Pawilon 5, piętro I
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Oddział Okulistyki
Historia Kliniki Okulistyki
Katedra i Klinika Okulistyki ma ponad 100 lat. W niepodległej Polsce została powołana w 1921 roku, początkowo jako Klinika Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1950 roku została wydzielona ze struktur Uniwersytetu Warszawskiego i włączona do utworzonej Akademii Medycznej w Warszawie jako Katedra i Klinika Okulistyki Wydziału Lekarskiego a następnie jako Katedra i Klinika Okulistyki I Wydziału Lekarskiego. 22 marca 2008 roku Akademia Medyczna w Warszawie stała się oficjalnie Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Od 2019 roku Katedra i Klinika Okulistyki jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Placówką kierowało wielu wybitnych polskich okulistów: prof. Kazimierz Noiszewski, prof. Hans Lauber, prof. Władysław Melanowski, prof. Gustaw Altenberger, dr hab. Janusz Sobański, prof. Zofia Falkowska, prof. Tadeusz Kęcik. Obecnie Kliniką kieruje Prof. Dariusz Kęcik.
Przez wszystkie lata funkcjonowania, w Klinice prowadzono działalność leczniczą, naukową i dydaktyczną. Dzięki współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską, Centralnym Laboratorium Optyki powstały nowatorskie konstrukcje z wykorzystaniem technologii laserowej a Klinika Okulistyki była jednym z pierwszych ośrodków na świecie gdzie zastosowano je do terapii i diagnostyki chorób oczu. Przez wiele lat w Klinice mieścił się tzw. Bank Zaćmy a lekarze pracujący w Klinice zapoczątkowali powszechne wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych. Powstały pierwsze w Polsce pracownie: laserowa, USG, angiografii, OCT, GDX.
Pracownicy Kliniki specjalizują się w chirurgii zaćmy, jaskry, odwarstwienia siatkówki, zeza, w okulistycznej chirurgii plastycznej oraz zabiegach laserowych. Działalność diagnostyczna i naukowa Kliniki obejmuje ponadto zastosowanie ultra-szerokokątnej angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej, ultrasonografii okulistycznej: USG i UBM, optycznej koherentnej tomografii (OCT) oraz badania elektrofizjologiczne.
Blok Operacyjny Kliniki Okulistyki
Pawilon 5, piętro II
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Blok Operacyjny Kliniki Okulistyki
W maju 2009 roku oddano do użytkowania nowy budynek Blok Operacyjny Pawilon nr 4 z przeznaczeniem dla Kliniki Chirurgii Czaszkowo–Szczękowo–Twarzowej i Kliniki Okulistyki. Dzięki staraniom Prof. Tadeusza Kęcika, Prof. Dariusza Kęcika oraz Prof. Janusza Wyzgała – ówczesnego Dyrektora Szpitala powstał nowocześnie wyposażony Blok Operacyjny Kliniki Okulistyki.
Koordynator Bloku Operacyjnego Kliniki Okulistyki
mgr Bogumiła Pawęska
Pracownia OCT
Pawilon 5, parter
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia OCT
OCT jest jedną z najbardziej użytecznych technologii w praktyce okulistycznej, ze względu na wysoką powtarzalność uzyskiwanych wyników i wysoki profil bezpieczeństwa (możliwość nieinwazyjnego i bezkontaktowego obrazowania struktur dna oka). OCT zapewnia obrazowanie siatkówki i naczyniówki w wysokiej rozdzielczości i jest jednym z najczęściej wykonywanych badań dodatkowych w okulistyce.
OCT stosuje się w diagnostyce i monitorowaniu: siatkówki tylnego bieguna, szczególnie chorób plamki (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, zmiany cukrzycowe w plamce, otwór w plamce, obrzęk plamki), w jaskrze (GCC – kompleks komórek zwojowych), tarczy nerwu wzrokowego (ze szczególnym uwzględnieniem RNFL), przedniego odcinka (rogówki i kąta przesączania), przylegającej do siatkówki części ciała szklistego oraz naczyniówki oraz w obrazowaniu śródoperacyjnym siatkówki i odcinka przedniego.
Klinika Okulistyki posiada jeden z najnowocześniejszych OCT firmy Heidelberg Engineering Inc., SPECTRALIS®
Dzięki wykwalifikowanemu personelowi i nowoczesnemu sprzętowi Pracownia realizuje badania u pacjentów hospitalizowanych w Klinice Okulistyki oraz konsultowanych w jej Poradniach: Poradni Okulistycznej Ogólnej, Poradni Leczenia Jaskry oraz u pacjentów leczonych w Programie Lekowym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).
W Pracowni, obok działalności diagnostycznej i naukowej, realizowana jest również działalność edukacyjna.
Pracownia Pola Widzenia
Pawilon 5, piętro II
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia Pola Widzenia
Badanie pola widzenia (Perymetria) jest ilościową oceną czułości siatkówki na bodziec świetlny, umożliwia wykrycie obniżonej czułości siatkówki oraz rozwoju ubytków w polu widzenia. Wykorzystywane są do tego celu aparaty oparte o metodę kinetyczną i statyczną. Zmiany w polu widzenia są wynikiem selektywnego uszkodzenia włókien nerwowych siatkówki.
Klinika Okulistyki posiada perymetry: Perymetr Zdwojonej Częstotliwości FDT HUMPHREY MATRIX firmy Carl Zeiss Meditec, Mikroperymetr MAIA, Perymetr Goldmanna.
Dzięki wykwalifikowanemu personelowi i nowoczesnemu sprzętowi Pracownia realizuje diagnostykę w kierunku jaskry, chorób plamki żółtej, neuropatii wzrokowych i zaburzeń neurologicznych u pacjentów będących pod opieką wielu Poradni działających przy Klinice.
Pracownia Angiografii Fluoresceinowej
Pawilon 5, parter
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia Angiografii Fluoresceinowej
Angiografia jest inwazyjnym badaniem obrazowym, które polega na dożylnym podaniu barwnika (fluoresceiny lub indocyjaniny) i wykonaniu serii zdjęć przedniego lub tylnego odcinka gałki ocznej. Pozwala na morfologiczną (anatomiczną) ocenę struktur gałki ocznej i czynnościową (dynamiczną) analizę krążenia krwi, w przypadku odcinka tylnego w naczyniach siatkówki i naczyniówki. Badanie angiograficzne siatkówki znalazło zastosowanie w przypadku takich schorzeń jak: retinopatia cukrzycowa, zakrzep pnia lub gałęzi żylnej, zatory naczyń tętniczych, zapalenia naczyń siatkówki i naczyniówki, zespoły białoplamiste, guzy i znamiona naczyniówki, surowicze odwarstwienia siatkówki oraz malformacje naczyniowe takie jak: makrotętniaki, choroba Coatsa i choroba Ealesa.
Pracownia angiografii została utworzona w latach siedemdziesiątych XX wieku dzięki staraniom Doktora Bolesława Kornackiego. Wieloletnim Kierownikiem Pracowni była Doktor Izabella Skórska. Klinika Okulistyki posiada dwa najnowocześniejsze aparaty angiograficzne: laserowy system skaningowy Spectralis HRA+OCT (Heidelberg RetinaAngiograph+Optical CoherenceTomography) Heidelberg Engineering, Inc., Heidelberg, Niemcy oraz Optos Tx200, Optos PLC, Dunfermline, Wielka Brytania. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu możliwe jest również obrazowanie ultra-szerokokątne, które pełni bardzo ważną rolę w diagnostyce okulistycznej.
Dzięki wykwalifikowanemu personelowi i nowoczesnemu sprzętowi Pracownia realizuje badania pacjentów hospitalizowanych w Klinice Okulistyki oraz w jej Poradniach: Okulistycznej Ogólnej, oraz u pacjentów leczonych w Programie lekowym zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).
W Pracowni, obok działalności diagnostycznej i naukowej, realizowana jest również działalność edukacyjna.
Kierownik Pracowni
dr Monika Turczyńska
Pracownia USG i UBM
Pawilon 5, parter
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia USG i UBM
USG oka i oczodołu to jedno z badań, które jest najczęściej wykorzystywane w diagnostyce chorób oczu. USG w okulistyce wykorzystuje się do oceny odcinka przedniego i powiek (UBM – ultrabiomikroskopia) oraz odcinka tylnego i oczodołu.
Klinika Okulistyki posiada urządzenie firmy QuantelMedical Inc.
W Pracowni, obok działalności diagnostycznej realizowana jest również działalność edukacyjna.
Kierownik Pracowni
dr hab. n. med. Joanna Brydak-Godowska
Kierownik Pracowni UBM
dr n. med. Piotr Maciejewicz
Pracownia Fizykoterapii
Pawilon 5, piętro II
tel. 22 502 15 61
Pracownia Elektrofizjologii
Pawilon 5, piętro II
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia Elektrofizjologii
Pracownia została założona w 1965r. Pierwszym Kierownikiem był Doktor Michał Szmigielski. Z Pracownią byli związani Prof. Ewa Dróbecka, Doktor Alicja Moszczyńska-Kowalska.
Kierownik Pracowni
lek. Elżbieta Świtka–Bachnik
Pracownia Topografii Rogówki
Pawilon 5, parter
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia Topografii Rogówki
Kierownik Pracowni
dr n. med. Dorota Kopacz
Pracownia Laserowa
Pawilon 5, piętro II
tel. 22 502 15 61
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ |
Pracownia Laserowa
Badania nad zastosowaniem laserów w okulistyce zapoczątkowano w Klinice w latach 1963/1964. Dzięki współpracy Kliniki Okulistyki z Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską, Centralnym Laboratorium Optyki powstały nowatorskie konstrukcje z laserami rubinowym, argonowym, helowo-neonowym, CO2, neodymowym, holowym, erbowym, barwnikowym, kryptonowym, lasery półprzewodnikowe przeznaczone do celów okulistycznych a ich twórcy byli wielokrotnie nagradzani. Zespół Pani Prof. Zofii Falkowskiej, Prof. Puzewicza i doktora Tadeusza Kęcika jako jeden z pierwszych w Europie zastosował fotokoagulację siatkówki z użyciem lasera. Wyniki badań pracowni przedstawiono w ponad 150 publikacjach, doktoracie Tadeusza Kęcika, i Bolesława Kornackiego,
Klinika Okulistyki wyposażona jest w lasery do zabiegów w przednim i tylnym odcinku oka firmy Carl Zeiss: VISULAS Trion, VISULAS NdYag.
Dzięki wykwalifikowanemu personelowi i nowoczesnemu sprzętowi Pracownia realizuje badania pacjentów hospitalizowanych w Klinice Okulistyki oraz w jej Poradniach.
W Pracowni, obok działalności diagnostycznej realizowana jest również działalność edukacyjna.
Stosowane zabiegi, metody leczenia i diagnozowania:
- fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa zaćmy;
- operacje przeciwjaskrowe perforujące i nieperforujące, z wykorzystaniem laserów;
- operacje przeciwjaskrowe z zastosowaniem implantów;
- operacje rekonstrukcyjne górnego piętra twarzy;
- operacje witreoretinalne;
- operacje zeza;
- przeszczepy rogówki;
- angiografia fluoresceinowa i indocyjaniunową, w tym również ultra-szerokokątna;
- OCT;
- USG -ultrosonografia gałki ocznej i UBM- ultrabiomikroskopia przedniego odcinka;
- badanie pola widzenia różnymi metodami;
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą aplanacyjną i bezdotykową (iCare);
- zdjęcia przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej;
- iniekcje doszklistkowe z antyVEGF;
- zabiegi z użyciem lasera (w tym zabiegi przeciwjaskrowe, fotokoagulacje laserowe siatkówki, kapsulotomia laserowa (Nd:YAG), terapia fotodynamiczna (PDT);
- fizjoterapia;
- mapowanie rogówki.
Główne osiągnięcia:
- Wprowadzenie do rutynowanego zastosowania diagnostycznego i terapeutycznego w okulistyce:
- technik laserowych,
- badań angiograficznych,
- OCT,
- GDX.
- Rozpowszechnienie chirurgii zaćmy, opracowanie własnych modeli soczewek wewnątrzgałkowych.
- Wprowadzenie angiografii ultra-szerokokątnej do diagnostyki chorób oczu.
- Pierwsze zastosowanie lasera neodymowego na szkle do chirurgii bezdotykowej oraz laseraholmowego do obliteracji punktów łzowych i plastyki powiek.
- Diagnostyka i leczenie pacjentów z orbitopatią tarczycową w ramach European Group On Graves’ Orbitopathy (EUGOGO) jako jedyny ośrodek w Polsce.
- Rozpowszechnienie operacji rekonstrukcyjnych górnego piętra twarzy.
Współpraca:
Klinka Okulistyki nawiązała współpracę z ośrodkami krajowymi i międzynarodowymi prowadzącymi diagnostykę i leczenie chorób oczu:
- Kliniki UCK WUM
- Wojskowa Akademia Techniczna,
- Politechnika Warszawska,
- European Group On Graves’ Orbitopathy (EUGOGO).
Pracownicy Kliniki aktywnie uczestniczą w pracach sekcji Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO):
- Warszawski Oddział PTO, Przewodniczący: Prof. dr hab. n. med. Dariusz Kęcik,
- Sekcja Urazów Oka i Ergoftalmologii, Przewodniczący: dr hab. n. med. Joanna Brydak-Godowska.
Zakres działalności:
Główne kierunki działalności Kliniki:
- pełna diagnostyka i leczenie operacyjne zaćmy,
- pełna diagnostyka i leczenie schorzeń siatkówki,
- pełna diagnostyka i leczenie operacyjne jaskry,
- leczenie chorób oczu z wykorzystaniem z technik laserowych,
- diagnostyka i leczenie zaburzeń naczyniowych i zapalnych,
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),
- leczenie chorób rogówki,
- chirurgia rekonstrukcyjna i plastyczna.
Ponadto:
- kształcenie lekarzy w ramach studiów specjalizacyjnych w dziedzinie choroby oczu (20 rezydentów),
- kształcenie studentów kierunków lekarskich, ratownictwa medycznego,
- kształcenie podyplomowe lekarzy okulistów i lekarzy innych specjalności,
- badania naukowe,
- udział w sympozjach naukowych w kraju i za granic,
- publikacje prac naukowych,
- prowadzenie Studenckiego Koła Naukowego.
Katedra i Klinika Okulistyki jest specjalistycznym ośrodkiem leczenia pacjentów z chorobami oczu. Rocznie w Klinice i przychodni Okulistycznej diagnozowanych i leczonych jest ponad 40 tyś pacjentów. Zespół Kliniki składa się z doświadczonych lekarzy klinicystów posiadających wymagane specjalizacje oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Kierownikiem Kliniki jest prof. Dariusz Kęcik, specjalista chorób oczu.
Klinika prowadzi działalność leczniczą, dydaktyczną i naukową w zakresie chorób oczu, dysponuje Oddziałem 35 łóżkowym, pracowniami (Pracownia OCT, Pracownia Laserowa, Pracownia Angiografii fluoresceinowej i indocyjaniniowej, Pracownia USG i UBM, Pracownia Elektrofizjologii, Pracownia Topografii rogówki, Pracownia Fizykoterapii) i poradniami specjalistycznymi (Okulistyczna Ogólna, Poradnia Leczenia Jaskry, Poradnia Strabologiczna dla Dorosłych i Dzieci).
W Klinice prowadzone są ostre dyżury, w ramach których Klinika świadczy kompleksową pomoc w okulistycznych stanach nagłych oraz ściśle współpracuje z pozostałymi Klinikami Szpitala Dzieciątka Jezus.
Dzięki środkom uzyskanym z, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia, a także dzięki wsparciu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dyrekcji WUM i Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus, Klinika uzyskuje wsparcie w inwestycjach i utrzymaniu wysokiej jakości bazy sprzętowej.
Do hospitalizacji planowej zaleca się przygotowanie:
Do hospitalizacji planowej zaleca się przygotowanie:
1. wymaganych dokumentów: skierowania, dowodu tożsamości;
2. dotychczasowej dokumentacji medycznej;
Skierowanie należy przedstawić w Ambulatorium Kliniki Okulistyki ul. Oczki 6, tel. 22 502 10 87 lub 22 502 10 78, w celu umówienia wizyty kwalifikacyjnej.
Skład Zespołu
Kierownik Kliniki
prof. dr hab. n. med. Dariusz Kęcik
specjalista chorób oczu
Zastępca Kierownika
dr n. med. Joanna Ciszewska
specjalista chorób oczu
Kadra Lekarska
dr hab. n. med. Joanna Brydak-Godowska
dr n. med. Joanna Ciszewska
dr n. med. Iwona Świtka–Więcławska
dr n. med. Mariusz Kęcik
dr n. med. Dorota Kopacz
dr n. med. Przemysław Krajewski
dr n. med. Piotr Maciejewicz
dr n. tech. Jan Kasprzak
lek. Elżbieta Świtka–Bachnik
dr n. med. Monika Turczyńska
lek. Krzysztof Wasiak
lek. Aleksandra Kuźnik-Borkowska
lek. Agnieszka Lach
lek. Anna Jabłońska
lek. Lidia Ludwisiak-Kocerba
lek. Tomasz Wojak
lek. Dorota Białas-Niedziela
lek. Katarzyna Kotela-Węgrzyn
lek. Aleksandra Kowalska-Ćwik
lek. Konrad Solarski
lek. Daria Kęcik
lek. Joanna Kalińska
Kadra pielęgniarska
Pielęgniarka Oddziałowa
mgr Ewa Skowrońska