Młodzi lekarze stworzyli pierwszą w Polsce aplikację medyczną dla pacjentów przechodzących endoprotezoplastykę. Projekt sfinansował Warszawski Uniwersytet Medyczny.

„Moi najlepsi studenci, obecnie już lekarze, stworzyli aplikację, „Endopedia”, która ma pomóc pacjentom przygotowującym się do operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Aplikacja jest rozwojowa i wkrótce obejmie również staw kolanowy. Ten minigrant uważam za jeden z najbardziej cennych projektów, wyjątkowo oryginalny i co najważniejsze – w okresie wzmożonego zapotrzebowania na ten typ operacji – bardzo użyteczny”- mówi opiekun grantu dr hab. Paweł Łęgosz z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

„Aplikację stworzyliśmy z myślą o pacjentach, aby ich świadomość na temat zabiegu, który ich czeka była większa. Co za tym idzie zmniejszy się stres przed „niewiadomym” – przed operacją. Nasza aplikacja to także drogowskaz dla pacjenta, jak przygotować się do operacji, czego spodziewać się w szpitalu, a także jak poradzić sobie po zabiegu. Wszystko z myślą o tym, aby pacjent czuł się zaopiekowany na jak najwyższym poziomie – mówi Nicola Dyrek, jedna z twórczyń projektu.

„Staraliśmy się aby w jednym miejscu znajdowały się wszystkie niezbędne i rzetelne informacje dotyczące przygotowań do zabiegu, pobytu w szpitalu, samej procedury oraz tego, jak będzie wyglądać proces rekonwalescencji pooperacyjnej” – informują twórcy aplikacji.

Aplikację, pod opieką dr hab. Pawła Łęgosza, stworzyli: dr n med. Łukasz Pulik, Krzysztof Romaniuk, Nina Grabowska, Nicola Dyrek.

Wszyscy twórcy związani są ze Studenckim Kołem Naukowym Ortopedii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej WUM działającym przy Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM.

Więcej o aplikacji: http://endopedia.pl

Źródło: WUM
Kontakt dla mediów: media@wum.edu.pl