W oddziale Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM, 25 września przeprowadzono jeden z pierwszych w Polsce zabiegów wszczepienia jednojamowego układu stymulującego serce AVEIR. Przeprowadzono go zaledwie 11 dni od debiutu tego typów zabiegów w Europie. Ta nowatorska metoda to szansa dla pacjentów, u których zastosowanie tradycyjnego stymulatora z elektrodami wiąże się z ryzykiem infekcji związanych z obecnością elektrody. Nowa generacja tego typu urządzeń działa bezelektrodowo. Sam zabieg jest również małoinwazyjny. Przeprowadza się go niemalże „przez dziurkę od klucza”, czyli małe wkłucia, przez żyłę udową. Cały układ ma zaledwie 4 cm i przypomina niewielką baterię typu paluszek.
Profesor Marcin Grabowski (kierownik Kliniki Kardiologii UCK WUM) tłumaczy, że ta nowoczesna metoda jest na razie zarezerwowana dla szczególnych pacjentów. Można ich podzielić na dwie grupy. Jedna – to osoby bardzo młode, które rokują na bardzo długie przeżycie. Tacy chorzy w przypadku klasycznych stymulatorów mieliby ryzyko wielu infekcji i wielu wymian urządzenia w ciągu całego życia. Druga grupa pacjentów to osoby, które mają podwyższone ryzyko infekcji, czeka je jakiś poważny zabieg i/lub leczenie immunosupresyjne. Wskazaniem do zastosowania nowoczesnej metody jest też wystąpienie powikłań (infekcje, pęknięcie elektrod) po zastosowaniu tradycyjnego stymulatora.
Więcej informacji: https://www.wum.edu.pl/pierwsze-w-polsce-zabiegi-implantacji-bezelektrodowego-stymulatora-serca-nowej-generacji