W gronie laureatów tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Portrety Polskiej Medycyny organizowanego przez magazyn i portal Rynek Zdrowia znalazł się zespół z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Wyróżnienie w kategorii „Wydarzenie Rynku Zdrowia” zostało przyznane za dokonanie pierwszego na świecie przeszczepu wspomagającego wątroby u chorej po urazie narządu doznanym w wypadku komunikacyjnym.
Pierwsze na świecie przeszczepienie wspomagające wątroby u chorej po urazie własnego narządu przeprowadzono 31 maja 2024 r. Zabieg trwał około 7 godzin. Dzięki wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych pozostałego fragmentu własnej wątroby chorej, przy czasowym wsparciu przeszczepionego fragmentu wątroby zmarłego dawcy, 50-letnia pacjentka uniknęła transplantacji całego narządu, wyszła ze szpitala z własną zdrową wątrobą, nie wymaga leczenia immunosupresyjnego i nie doszło u niej do rozwoju istotnych powikłań.
W skład zespołu weszli specjaliści z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM: prof. Michał Grąt, prof. Tadeusz Wróblewski, dr Konrad Kobryń, dr Wacław Hołówko, dr hab. Wojciech Figiel, dr Paweł Rykowski, dr Emilia Kruk, anestezjolog dr Paula Dudek, koordynator transplantacyjny Krzysztof Zając, instrumentariuszki Anna Wąsik i Jolanta Budny oraz instrumentariusz Grzegorz Nowakowski.
W zeszłym roku nagrodę główną w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia także otrzymał zespół z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM kierowanej przez prof. Michała Grąta za przeprowadzenie pionierskiej procedury polegającej na podziale narządu pobranego od zmarłego dawcy i przeszczepieniu prawej części wątroby dla jednego dorosłego biorcy i lewej części wątroby dla drugiego dorosłego biorcy
Portrety Polskiej Medycyny to wyróżnienia dla osób, instytucji i podmiotów, które odnoszą znaczące sukcesy w sferach zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii, poprawiania stanu zdrowia społeczeństwa i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Kapituła konkursowa składa się między innymi z laureatów poprzednich edycji Portretów Polskiej Medycyny, przedstawicieli instytucji centralnych, uczelni medycznych, klinicystów, menedżerów ochrony zdrowia, ekspertów, przedstawicieli branż współpracujących z sektorem medycznym.