W Klinice Neurologii WUM podano pacjentom z SMA już ponad sto dawek leku

Klinika Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego leczy dorosłych i dzieci chorujących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

To przełomowe leczenie otrzymało w naszej klinice już niemal 40 pacjentów, zarówno dzieci jak i dorosłych. Setną dawkę Nusinersenu w programie lekowym NFZ podaliśmy 6. sierpnia 2019 – powiedziała kierująca Kliniką Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie przy ul. Banacha, prof. dr hab. med. Anna Kostera-Pruszczyk. To pierwszy zarejestrowany na świecie lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, ciężkiej postępującej uwarunkowanej genetycznie choroby nerwowo-mięśniowej. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym leczenie stało się dostępne również dla dorosłych.

Klinika Neurologii rozpoczęła leczenie pacjentów w końcu marca tego roku. Nusinersen jest podawany dokanałowo, drogą nakłucia lędźwiowego. Dzięki współpracy z zespołem radiologów z II Zakładu Radiologii WUM kierowanego przez prof. dr hab. med. Olgierda Rowińskiego u 11 pacjentów z bardzo zaawansowanymi skrzywieniami kręgosłupa podania leku wykonywane są pod kontrolą tomografii komputerowej.

Klinika Neurologii CSK UCK WUM jest ośrodkiem referencyjnym dla chorób nerwowo-mięśniowych. Jako jedyna z Polski należy do elitarnej Europejskiej Sieci Referencyjnej dla Chorób Rzadkich ERN EURO-NMD.