Ręcznie robione czapki dla małych pacjentów z oddziałów onkologicznych trzech warszawskich szpitali pediatrycznych to świąteczny akcent wolontariackiego projektu Fundacji Ronalda McDonalda. Na co dzień Fundacja opiekuje się Szpitalem Pediatrycznym WUM, prowadzi Pokój Rodzinny w Centrum Zdrowia Dziecka, buduje Domy Ronalda McDonalda, upowszechniając ideę opieki nad dzieckiem i rodziną dziecka, które trafia na długo do szpitala. W akcji dla maluchów i ich rodziców bardzo ważną rolę odegrała Służba Więzienna, która połączyła ideę pomagania z resocjalizacją.

Na dzień przed Wigilią 136 przygotowanych zestawów dla dziecka i rodzica trafiło na oddziały onkologiczne Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu i Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czapki są radosne, a rekomendacje dla akcji „Czapka od serca” dają wybitni lekarze. Czapka od serca to symbol, dzięki któremu dziecko czuje, że nie jest samo, a widząc swoje odbicie w lustrze w świetnej, kolorowej czapce uśmiecha się, nabiera ochoty na zabawę.

Prawie 30 tysięcy metrów włóczki, o łącznej wadze 27 kg, panie osadzone w Areszcie Śledczym na Grochowie zamieniły w 272 piękne czapki. Aby zrobić na szydełku tyle kolorowych czapek, potrzebnych było 816 godzin.

Zajęcia odbywające się w ramach akcji „Czapka od serca, czyli #ResortSprawiedliwościPomaga” to nie tylko nauka, ale również odpowiedź na potrzeby osób przebywających w izolacji. Zajęcia są terapią i doskonałym sposobem zagospodarowania czasu. Przygotowanie niespodzianki dla dziecka, które leczy się onkologicznie, to zwrócenie uwagi na potrzeby innego człowieka, czas na refleksję. Warsztaty zmniejszają stres i niepokój, pomagają złagodzić depresję i wzmacniają poczucie własnej wartości. Pomaganie to zawsze wybór, każdy sam podejmuje decyzję.

Włączanie skazanych w akcje charytatywne uwrażliwia je na potrzeby innych – podkreśla ppor. Ewa Smolińska, Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie. I dodaje: Biorąc udział w akcjach prospołecznych uczą się współpracy, a także działalności non profit. Możliwość sprawdzenia się, poczucie, że jestem potrzebny innym, dodaje wiary we własne siły oraz pewności siebie. Wolontariat rozwija postawę alternatywną wobec konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do poszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań.
Autorką filmu instruktażowego, który jest punktem wyjścia do przygody z robieniem Czapek od serca, jest Paulina Grabarczyk z Tamtosiamto. To ona nauczyła dziergać wszystkich wolontariuszy Fundacji Ronalda McDonalda, pokazując, że szydełko nie jest takie straszne i ten, kto umie go używać ma dodatkową moc! Moc pomagania!

Współpraca Fundacji Ronalda McDonalda i Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów to relacja, która pięknie przysłuży się nie tylko dzieciom w szpitalach – mówi Katarzyna Nowakowska, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. Czapki są perfekcyjne, a dobór kolorów zachwyca. Panie, które zaangażowały się w projekt, wiedzą, że pomagamy na co dzień maluchom, które w życiu mierzą się z potężnym wyzwaniem. Dla nas w Fundacji nastrój dzieci, ich emocje i emocję ich najbliższych są w centrum uwagi. Chcemy, aby bliskość rodziny dawała dziecku siłę, ale można powiedzieć „jesteś super i życzę Ci zdrowia” także podarowując piękną czapkę. Są niespodzianki z przesłaniem – i takie są Czapki od serca.

Rekomendacji dla projektu „Czapka od serca” udzielili prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański – rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Instytutu dr hab. n. med. Bożenna DembowskaBagińska – Klinika Onkologii IP-CZD, prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, prof. dr hab. n. med. Michał Matysiak, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dla woj. Mazowieckiego.

Akcja „Czapka od serca” powstała w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią koronawirusa. Brak możliwości spotkań i konieczność zachowania dystansu spowodowały, że zespół Fundacji Ronalda McDonalda szukał nowych form komunikacji i okazywania życzliwości. – Do Szpitala Pediatrycznego WUM nie mogą wchodzić z pomocą nasi Wolontariusze – wyjaśnia Krzysztof Daniluk, koordynator akcji. – A mamy ich w samej Warszawie ponad siedmiuset i robią wspaniałe rzeczy! Bawią się z maluszkami, sprzątają, organizują czas, wspierają rodziców. W samym 2019 roku zorganizowaliśmy z ich pomocą ponad 125 wydarzeń dla pacjentów. Pomyśleliśmy o czymś w zamian, aby wciąż byli blisko, zaprosiliśmy ich do akcji „Czapka od serca”. Wolontariusze w naszych czapkach widzą się na ulicy, w metrze, w tramwaju. Ktoś, kto nosi taką czapkę mówi, hej kocham świat, pomogę Ci drugi człowieku. Życzliwość aż bije z kolorów tej czapki, a przy okazji jest ciepło w uszy!

Czapka od serca jest czapką z misją, robioną przez ludzi, którzy mają w sobie duży pierwiastek niesienia pomocy i utożsamiają się z hasłem Fundacji Ronalda McDonalda „Pomagam, bo lubię”. Po ukończeniu szydełkowania do czapki doszywany jest specjalny, również wykonany ręcznie znaczek. Wszystko robione jest z sercem.

O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera szpitale w 65 krajach na świecie.

W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego. W tym roku pracę zacznie drugi ambulans Fundacji. Partnerem programu badań profilaktycznych jest firma ALAB laboratoria.

Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to 1253 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mają oni szanse odpoczywać, gotować w pełni wyposażonej kuchni i wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np. pranie. A wszystko po to, by dać im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogród. Dom powstał zarówno jako miejsce dla osób poszukujących wyciszenia, jak i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Otoczeni wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego zespołu Domu zbierają siły, z którymi wracają z Domu na oddział do dziecka. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt rodzinny do dziś to 382 dni.

We wrześniu 2019 roku w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ruszyła budowa drugiego polskiego Domu. Dom, z 25 apartamentami, będzie wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Każdy może pomóc w budowie, 1%, donacją finansową, donacją rzeczową lub wolontariatem kompetencyjnym.

Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na Facebooku, Instagramie i Youtubie.

Kontakt dla mediów:
Krzysztof Daniluk
Koordynator akcji „Czapka od serca”
+48 533 386 733 | krzysztof.daniluk@frm.org.pl

ppor. Ewa Smolińska
Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie
+ 48 798 994 832 | ewa.smolinska@sw.gov.pl