Kolejny etap praktycznej realizacji misji Fundacji „Aby rodzina mogła być razem” staje się faktem.
W marcu dobiegła końca budowa fundacyjnego Domu poza domem, bezpłatnego hotelu dla rodzin dzieci hospitalizowanych w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Inwestycja zrealizowana w rekordowo krótkim czasie 18 miesięcy w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala jest wspólną inicjatywą Fundacji Ronalda McDonalda i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszty budowy, w tym zasadnicza część obejmująca 25 komfortowych apartamentów rodzinnych oraz rozbudowana strefa wspólna (kuchnia, jadalnie, pralnia, sale spotkań, biblioteka, część rekreacyjna) sfinansowane zostały ze środków Fundacji pochodzących z darowizn od firm i darczyńców indywidualnych. Warszawski Uniwersytet Medyczny użyczył Fundacji działkę budowlaną przy ul. Ks. Trojdena, na której wybudowany został Dom.
Przy wsparciu Uczelni powstaje również dodatkowa, niezależna strefa przedszkolna WUMiK, która będzie oferowała opiekę dzieciom pracowników i studentów Uniwersytetu, jak i zdrowemu rodzeństwu małych pacjentów szpitala. Pierwsze rodziny zespół Fundacji przyjmie w kwietniu. Warunkiem skorzystania z gościny i opieki w fundacyjnym Domu będzie rekomendacja i skierowanie ze strony szpitala. Pobyt w Domu i korzystanie z pełnej jego oferty jest bezpłatny.
Misją Fundacji Ronalda McDonalda jest tworzenie, wspieranie i realizacja programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiu i pomyślności. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, która od pierwszego dnia działalności Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM nieprzerwanie i codziennie wspiera jego funkcjonowanie. Każdego dnia zespół Fundacji jest obecny na szpitalnych oddziałach, każdego dnia towarzyszy hospitalizowanym dzieciom i ich najbliższym w walce z chorobą. Na terenie wszystkich szpitalnych oddziałów Fundacja prowadzi strefy socjalne dla rodziców i opiekunów małych pacjentów: kuchnie, toalety z prysznicami, sale dziennego pobytu. Pracownicy i wolontariusze Fundacji wspierają zespół szpitala w utrzymaniu porządku, dbaniu o sprzęt, wyposażenie, w tym o blisko 500 łóżek, które ta organizacja sfinansowała i przekazała szpitalowi w darze z myślą o rodzicach leczonych dzieci. Wszystkie te inicjatywy służą poprawie standardów medycyny pediatrycznej i zgodnie z misja Fundacji sprawiają, że rodzina może być zawsze razem, także w tak trudnej sytuacji jak ciężka choroba dziecka i jego hospitalizacja. Zespół Fundacji robi to z zaangażowaniem i przekonaniem, znajdując potwierdzenie słuszności swojej pracy w opiniach i podziękowaniach rodziców i personelu medycznego szpitala. Działania Fundacji nie byłyby możliwe do zrealizowania bez współpracy z dyrekcją i całym zespołem Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, w którym mali pacjenci otrzymują kompleksową medyczną pomoc na najwyższym, światowym poziomie.
Otwierając Dom Ronalda McDonalda otwieramy prawdziwy dom poza domem z myślą o rodzinach dzieci, długo leczących się w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM – mówi Katarzyna Nowakowska, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji. – Zbudowaliśmy Dom w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, aby najbliżsi dzieci chorych onkologicznie, hematologicznie, tych wszystkich, których leczenie wymaga najwięcej czasu, mieli komfort bliskości. Stała obecność rodziny jest dla dziecka źródłem poczucia bezpieczeństwa i Dom jest właśnie po to.
Pomagając szpitalowi, wspieramy zespół medyczny, pomagając rodzicom, minimalizujemy bariery związane z odległością od szpitala, długością pobytu, kosztami, dostępem do leczenia. Dom powstał i będzie pomagać bezpłatnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu przyjaciół, donatorów, którzy identyfikują się z naszą misją i pracą na rzecz całej rodziny dziecka długo hospitalizowanego. Dom to ważna, wspólna sprawa.
Autorami Domu jest zespół AFP architekci pod kierunkiem Tomasza Flejterskiego i Alicji Szojdy.
Zapraszamy do Domu Ronalda McDonalda na wirtualny spacer oraz na profile Fundacji na Facebooku, Instagramie i Youtubie.