W bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala, przy ul. Trojdena 2B, znajduje się drugi polski Dom Ronalda McDonalda. To miejsce, które dla kogoś, kto widzi je pierwszy raz, wydaje się hotelem, ale dla rodziców hospitalizowanych dzieci, ten zbudowany, prowadzony i finansowany przez Fundację Ronalda McDonalda Dom jest ich domem na czas pobytu z dzieckiem w szpitalu. Pomoc Domu jest bezpłatna. Dom zacznie pomagać na początku 2021 roku.

Wszędzie na świecie Domy powstają z myślą o rodzinach najdłużej chorujących dzieci, pochodzących z najodleglejszych od szpitala miejsc. Codzienna obecność mamy i taty pomaga najmłodszym przetrwać trudny czas, zmniejsza lęk. Bliskość rodziny wpływa korzystnie na cały proces leczenia dziecka, a domowe warunki dają niezbędne w czasie choroby poczucie bezpieczeństwa i siły dorosłym.

Dom to 25 pokoi 2, 3 lub 4-osobowych. Każdy pokój zapewnia rodzinom osobistą przestrzeń, także wygodną łazienkę. Dom otoczony jest ogrodem, na dachu jest taras, który pozwala odpocząć
w otoczeniu roślin. Do dyspozycji rodzin jest duża wspólna kuchnia i jadalnia, a także pralnia, bawialnia i ogromna, świetnie skomponowana biblioteka.

Warszawski Dom ma także – jako pierwszy na świecie – strefę o funkcjach przedszkolnych, która powstała z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. WUMIK zapewnia odpowiednie warunki do edukacji i zabawy zdrowemu rodzeństwu małych pacjentów, kiedy mama i tata opiekują się siostrą lub bratem w szpitalu. Na co dzień służy dzieciom pracowników uniwersyteckiego kampusu.

Z pobytu w Domu Ronalda McDonalda mogą korzystać rodzice pacjentów warszawskiego Szpitala Pediatrycznego WUM, przy czym priorytet zakwaterowania mają rodziny dzieci z oddziałów onkologicznych. Fundacja ściśle współpracuje ze szpitalem w procesie kierowania rodzin do Domu.

Dom nie jest hotelem, nie przyjmuje rezerwacji, a złożenie wniosku o pobyt w Domu możliwe jest wyłącznie po przyjęciu na oddziały szpitala. Szczegółowych informacji dotyczących wnioskowania
o miejsce w Domu udzielają pielęgniarki oddziałowe.

Fundacja Ronalda McDonalda, na świecie znana jako Ronald McDonald House Charities, RMHC, powstała w 1969 roku w USA, a dziś pomaga rodzinom w 65 krajach. Misja fundacji „Aby rodzina mogła być razem” oznacza wsparcie dla dziecka i jego najbliższych w czasie, gdy w procesie leczenia rodzina przebywa w szpitalu z dala od swojego domu.

W Polsce Fundacja działa od 2002 roku, buduje i prowadzi Domy Ronalda McDonalda w Warszawie
i Krakowie, prowadzi Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach, dba o rodziców, wyposażając oddziały dziecięce w łóżka z pościelą.

Fundacja jest niezarobkową organizacją pożytku publicznego, 1% – KRS 0000 105450, wolontariat, darowizny dla Domów, Pokoi, czy dla programu bezpłatnych badań „NIE nowotworom u dzieci” na pokładach ambulansów to pomoc dla publicznej służy zdrowia. Dbajmy o standard opieki nad dzieckiem i rodziną dziecka hospitalizowanego.

Dom Ronalda McDonalda
Księcia Trojdena 2B
02-109 Warszawa

Fot. Dział Fotomedyczny WUM