W bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala, przy ul. Trojdena 2B, znajduje się drugi polski Dom Ronalda McDonalda, otwarty w lutym 2021 roku. To miejsce, które dla kogoś, kto widzi je pierwszy raz, wydaje się hotelem, ale dla rodziców hospitalizowanych dzieci, ten zbudowany, prowadzony i finansowany przez Fundację Ronalda McDonalda Dom jest ich domem na czas pobytu z dzieckiem w szpitalu. Pomoc Domu jest bezpłatna.

Wszędzie na świecie Domy powstają z myślą o rodzinach najdłużej chorujących dzieci, pochodzących z najodleglejszych od szpitala miejsc. Codzienna obecność mamy i taty pomaga najmłodszym przetrwać trudny czas, zmniejsza lęk. Bliskość rodziny wpływa korzystnie na cały proces leczenia dziecka, a domowe warunki dają niezbędne w czasie choroby poczucie bezpieczeństwa i siły dorosłym.

Dom to 25 pokoi 2, 3 lub 4-osobowych. Każdy pokój zapewnia rodzinom osobistą przestrzeń, także wygodną łazienkę. Dom otoczony jest ogrodem, na dachu jest taras, który pozwala odpocząć
w otoczeniu roślin. Do dyspozycji rodzin jest duża wspólna kuchnia i jadalnia, a także pralnia, bawialnia i ogromna, świetnie skomponowana biblioteka.

Warszawski Dom ma także – jako pierwszy na świecie – strefę o funkcjach przedszkolnych, która powstała z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. WUMIK zapewnia odpowiednie warunki do edukacji i zabawy zdrowemu rodzeństwu małych pacjentów, kiedy mama i tata opiekują się siostrą lub bratem w szpitalu. Na co dzień służy dzieciom pracowników uniwersyteckiego kampusu.

Z pobytu w Domu Ronalda McDonalda mogą korzystać rodzice pacjentów warszawskiego Szpitala Pediatrycznego WUM, przy czym priorytet zakwaterowania mają rodziny dzieci z oddziałów onkologicznych. Fundacja ściśle współpracuje ze szpitalem w procesie kierowania rodzin do Domu.

Dom nie jest hotelem, nie przyjmuje rezerwacji, a złożenie wniosku o pobyt w Domu możliwe jest wyłącznie po przyjęciu na oddziały szpitala. Szczegółowych informacji dotyczących wnioskowania
o miejsce w Domu udzielają pielęgniarki oddziałowe.

Fundacja Ronalda McDonalda, na świecie znana jako Ronald McDonald House Charities, RMHC, powstała w 1969 roku w USA, a dziś pomaga rodzinom w 65 krajach. Misja fundacji „Aby rodzina mogła być razem” oznacza wsparcie dla dziecka i jego najbliższych w czasie, gdy w procesie leczenia rodzina przebywa w szpitalu z dala od swojego domu.

W Polsce Fundacja działa od 2002 roku, buduje i prowadzi Domy Ronalda McDonalda w Warszawie
i Krakowie, prowadzi Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach, dba o rodziców, wyposażając oddziały dziecięce w łóżka z pościelą.

Fundacja jest niezarobkową organizacją pożytku publicznego, 1% – KRS 0000 105450, wolontariat, darowizny dla Domów, Pokoi, czy dla programu bezpłatnych badań „NIE nowotworom u dzieci” na pokładach ambulansów to pomoc dla publicznej służy zdrowia. Dbajmy o standard opieki nad dzieckiem i rodziną dziecka hospitalizowanego.

Dom Ronalda McDonalda
Księcia Trojdena 2B
02-109 Warszawa

Fot. Dział Fotomedyczny WUM