W Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, kierowanej przez prof. Mariusza Kuśmierczyka, 4 marca 2024 r., po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii serca do transportu narządu od dawcy do biorcy został użyty system OCS Heart (organ care system). Użycie tej innowacyjnej aparatury sprawia, że serce przewożone jest w komfortowych warunkach, bijące, odżywiane i zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami przebywania poza organizmem ludzkim. Nowe serce z wykorzystaniem innowacyjnego systemu przeszczepiono panu Jerzemu, który w ciężkim stanie przez ponad 7 tygodni przebywał w  Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha.

Aparatura OCS Heart to obecnie jedyny sprzęt na świecie służący do transportu pobranego do przeszczepienia „wciąż bijącego” serca. Zastosowane w nim rozwiązania pozwalają niemal 3-krotnie wydłużyć czas przydatności organu do wszczepienia, z 4 do 12 godzin. Aby pozyskać pieniądze na ten niezwykle drogi system stworzono program zbiórki „12 Godzin dla życia”, który ruszył pod egidą działającej już Fundacji dla Transplantacji „Zostaw serce na Ziemi” dra Zygmunta Kalicińskiego, kardiochirurga w szpitalu na Banacha. Fundacja, m.in. poprzez organizację koncertów, w tym zespołu HLA4transplant, w którym dr Zygmunt Kaliciński gra na perkusji, promowała ideę transplantacji i świadomego dawstwa. Dzięki wszystkim tym działaniom miesiąc temu, 4 marca 2024 roku,  „serce z pudełka” zostało po raz pierwszy w Polsce przeszczepione z wielkim sukcesem w UCK WUM.

Więcej szczegółów oraz skład zespołu Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii, który uczestniczył w pierwszym w Polsce przeszczepieniu serca z wykorzystaniem OCS Heart, czyli tzw. bijącego serca w pudełku znajduje się w linku:

https://www.wum.edu.pl/Serce-w-pudelku-nowa-era-w-polskiej-transplantologii?fbclid=IwAR1RlwegismGsn1sTOq2mS-ki2tY0UmncpdY8A3UhoWzrLEqOxq2yEWZKrA