W 2023r. w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM przeprowadzono 258 przeszczepień wątroby. Ta rekordowa liczba sprawia, że nasza placówka staje się jednym z największych ośrodków transplantacyjnych w Europie. W minionym roku w Klinice przeprowadzono również pionierskie w kraju transplantacje podzielonej wątroby jednego dawcy dwóm biorcom. W porównaniu do roku 2022, w którym  przeprowadzono 134 przeszczepy, wynik obecny przekroczył oczekiwania. W grudniu 2022 roku prof. Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM, wyraził ambicję przekroczenia liczby 200 przeszczepów wątroby w ciągu roku. Cele te zostały – więcej niż w pełni-  zrealizowane, co profesor uznał za spełnienie marzeń, zaznaczając jednocześnie, że liczba ta reprezentuje uratowane życia chorych.

Pierwszy udany przeszczep wątroby u osoby dorosłej przeprowadzono w szpitalu przy Banacha 30 grudnia 1994. Ten trwający kilkanaście godzin zabieg przeszedł do historii jako pierwszy udany przeszczep wątroby u dorosłego pacjenta w Polsce. 47 letnia pacjentka wróciła po nim do aktywnego zawodowego życia a 25 lat później wzięła udział w otwarciu nowej kliniki.

Więcej: https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/W-ciagu-roku-250-przeszczepow-watroby-w-warszawskim-szpitalu,253529,8.html