Przeszczep narządu lub tkanek to często jedyna metoda ratująca życie i zdrowie pacjentów. W Polsce od 1995 r. obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie narządów. Mimo to liczba przeszczepów jest wciąż zbyt mała. Światowy Dzień Donacji i Transplantologii ma na celu zwrócenie uwagi na niezwykłą wartość przeszczepu i skłonienie ludzi do rozważenia możliwości oddania narządów w celu ratowania życia innych. Narządy od jednego dawcy mogą uratować wiele osób.

Środowisko kliniczne UCK WUM nieustająco promuje ideę donacji narządów i zwraca się z apelami do społeczeństwa ale także do środowiska medycznego, by zgłaszali dawców do przeszczepienia.

W UCK WUM wykonywane są zabiegi przeszczepiania wątroby, nerek, trzustki oraz szpiku. W lipcu 2022 r. szpital otrzymał pozwolenie od ministerstwa zdrowia na transplantacje płuca, serca oraz transplantacje wielonarządowe, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Nasz ośrodek dąży do tego, by narządy od jednego dawcy mogły być przeszczepiane w jednym miejscu, bez konieczności transportu. Warto podkreślić też, że UCK WUM jest drugim ośrodkiem w Polsce, w którym można wykonywać przeszczepienia serca u dzieci.