W Klinice Chirurgii Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM pacjentowi chorującemu na marskość i zakrzepicę żyły wrotnej przeszczepiono wątrobę. Zakrzepica żyły wrotnej jest najczęściej bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeszczepienia, „pacjenci umierają, ponieważ nie jesteśmy w stanie technicznie wykonać tego zabiegu. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności matka natura okazała się naszym sprzymierzeńcem” powiedział profesor Michał Grąt, kierownik Kliniki. W przypadku tego pacjenta utworzono połączenie z żyłą, która normalnie transportuje krew z nerki do żyły głównej dolnej. Odcięliśmy tę żyłę od żyły głównej dolnej i połączyliśmy z żyłą wrotną wątroby – wyjaśnia profesor Grąt. Dzięki temu krew z jelit przepływa tym połączeniem najpierw do nerek, a następnie do wątroby. Pacjent trzy tygodnie po zabiegu wrócił do domu i czuje się dobrze.

Szpital Kliniczny przy ulicy Banacha w Warszawie jest największym ośrodkiem przeszczepiania wątroby w Polsce i jednym z największych ośrodków przeszczepiania wątroby w Europie.

Więcej: https://newsbeezer.com/poland/mial-marskosc-watroby-i-bezwzgledne-przeciwwskazanie-do-przeszczepu-matka-natura-pomogla/