W halach targowych Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie powstało Centrum Pomocy dla uchodźców. Aktualnie przebywa tam około 10 tysięcy osób. Prawdopodobnie niebawem będzie ich nawet 18 tysięcy. Na miejscu działają cztery punkty medyczne.

W pomoc uchodźcom znajdującym się na terenie Ptak Warsaw Expo zaangażowali się pracownicy WUM. Działają we współpracy z Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK oraz Fundacją First Responders. Wspiera ich Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Partnerem Wojewody jest Grupa Lux Med, również obecna w nadarzyńskim centrum.

– Niestety, na miejscu ciągle brakuje lekarzy, ratowników, pielęgniarek, a potrzeby są ogromne – mówi dr n. med. Marcin Kaczor, kierownik CSM WUM, który uczestniczył w tworzeniu pierwszego punktu medycznego w Centrum Pomocy Ptak.

Potrzebni są przede wszystkim medycy, studenci medycyny i tłumacze języka ukraińskiego. Jeśli ktoś może pomóc, proszony jest o skorzystanie z formularza dostępnego pod linkiem – tutaj znajduje się grafik, w którym od razu można się wpisać. Potem trzeba po prostu zgłosić się na dyżur.