Z okazji Światowego Dnia Rozszczepu Kręgosłupa i Wodogłowia (World Spina Bifida and Hydrocephalus Day – WSBHD), Kierownik Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM, prof. Bożena-Kociszewska Najman wraz ze współpracownikami zaprasza 26 października 2023 r., w godzinach 10.00-15.00, Rodziców i małych Pacjentów  oraz pracowników służby zdrowia, ekspertów i wszystkie osoby zainteresowane, na wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia. Spotkanie odbędzie się w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM, przy ulicy Żwirki i Wigury 63A w Warszawie, sala konferencyjna 301, poziom -1. Tematem wiodącym spotkania będą problemy pęcherza neurogennego i ogólnorozwojowej fizjoterapii. Dla uczestników zorganizowano warsztaty i konsultacje indywidualne. Spotkanie zostało objęte patronatem Centrum Doskonałości Chorób Rzadkich i Niezdiagnozowanych WUM.

Światowy Dzień Rozszczepu Kręgosłupa i Wodogłowia został ustanowiony i wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus w Gwatemali w 2011 roku, a po raz pierwszy odbył się 25 października 2012 roku w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Celem tego święta jest podniesienie świadomości oraz zrozumienie złożonych problemów jakie występują w tej ciężkiej wadzie wrodzonej. Od 1 do 30 października 2023 r. na całym świecie odbywają się wydarzenia regionalne, które skupiają się na tegorocznym temacie WSBHD-2023: „Dostępność dla wszystkich”.
W tym roku Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM po raz pierwszy dołączyła do globalnych obchodów Światowego Dnia Rozszczepu Kręgosłupa i Wodogłowia.

W latach 2018-2023 w Klinice Neonatologii i Chorób Rzadkich leczonych było około 100 noworodków z tą wadą wrodzoną.

W załączeniu plan spotkania>>